Praha se chce připojit ke změně územního plánu o zastřešení hlavního nádraží

Vložil
ČTK
24.04.2024 18:20
Praha


Praha - Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) se chce připojit k podnětu na změnu územního plánu, kterou podali vlastníci pozemků v okolí hlavního nádraží a která má umožnit zastřešení kolejiště a výstavbu domů. Řekli to účastníci dnešního jednání výboru pro územní rozvoj pražského zastupitelstva, který doporučil začít změnu dělat. Finálně o tom budou hlasovat zastupitelé v plénu. Provedení změny podporuje i vedení Prahy 2, naopak ji kritizují tamní opoziční Piráti.


Žádost o změnu podaly společnosti CR-City, ve které jsou zastoupeny mimo jiné České dráhy a Penta, která s tímto záměrem přišla před několika lety. V plánu je zastřešení platformy, na ploše o rozloze asi 135.000 metrů čtverečních v okolí mají vzniknout bytové či administrativní domy. Jednou z možností je podle dřívějšího vyjádření mluvčího Penty Martina Lánského také stavba nové budovy Národní knihovny.

Přesná podoba projektu zatím není jasná, při pořizování změny územního plánu se mát podle zástupců magistrátu upřesnit i rozsah zástavby. Na celkovou urbanistickou koncepci i podoby jednotlivých domů mají být vypsány soutěže.

"My jsme se rozhodli, že se k tomu podnětu připojíme jako spolužadatel," řekl dnes na jednání výboru zástupce ředitele IPR Marek Zděradička. Místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS) pak řekl, že vedení radnice chtělo na nadcházejícím zastupitelstvu schvalovat podání vlastního podnětu na změnu, ale nevyloučil ani připojení k té již podané.

"Chceme, aby v diskusi dostaly prostor všechny důležité otázky urbanismu a koordinace všech funkcí; včetně ochrany životního prostředí, urbanismu, památkové ochrany a dalších. Chceme, aby debata byla maximálně otevřená a transparentní," komentoval za Pentu dnešní doporučení výboru Lánský. Dodal, že lokalita hlavního nádraží je jednou z posledních v centru města, kde může vzniknout velká veřejná budova.

Postup radnice Prahy 2 dříve kritizovali opoziční Piráti, podle nichž nebyl podnět plánovaný městskou částí projednán s magistrátem, památkáři či s IPR. Nesouhlasí proto "s tímto netransparentním a narychlo ušitým postupem" a požadují participaci s veřejností. Každé obdobně zásadní změně musí předcházet odborná i veřejná diskuse se všemi aktéry, uvedli ve svém vyjádření.

Záměr kritizuje také Klub za starou Prahu. "Návrh změny územního plánu nevyplývá ze závěrů veřejné diskuse nebo reálných potřeb města, ale vychází z představy investora, jejíž podstatou je intenzivní komerční zástavba dosud volných prostor mezi Novým Městem a Vinohrady," uvedl ve stanovisku klub.

Společnost Penta v současné době staví domy v okolí nedalekého Masaryková nádraží. Zde stojí například dům podle návrhu architektonického ateliéru architektky Zahy Hadidové a Penta při rekonstrukci Masarykova nádraží nad ním vybuduje platformu, která překlene kolejiště. Lidem umožní přejít z Florence do Hybernské ulice a z Masarykova na hlavní nádraží.
0 komentářů
přidat komentář

Související články