Praha připravila první dva projekty v programu Umění pro město

Vložil
ČTK
12.02.2020 20:45
Praha

Praha – Pražský magistrát má připraveny první dva projekty v programu Umění pro město, kterým chce podpořit vznik uměleckých děl na veřejných prostranstvích. Prvním je instalace plastiky v Praze 10, druhým takzvaný mural art, tedy malba na fasádu v Praze 9. ČTK to dnes řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Program schválilo minulé vedení Prahy, současné vedení nechalo jeho podmínky upravit. Zmíněné dva projekty ve čtvrtek projednají zastupitelé.


V loňském roce bylo na program vyčleněno asi 135 milionů korun, které ale město nevyužilo a převedlo je do letošního rozpočtu. "Zjistili jsme, že pravidla byla neobratná a bylo složité z programu čerpat peníze. Původní mechanismus byl velmi složitý a několikastupňový. Nebylo jasné, kdo na co čeká nebo kam má jít žadatel nejdříve," řekla Třeštíková.

V pravidlech se proto podle radní oproti původní verzi rozšířily možnosti, na co lze peníze čerpat. Novinkou je například možnost financovat dočasné umění v ulicích Prahy.

Z programu bude zaplacena instalace plastiky Jindřicha Chalupeckého v parku před vršovickým nádražím. Na ni půjde asi 1,8 milionu korun. "Záměrem je připomenout si významnou osobnost a vyzdvihnout jeho společenský přínos," řekla Třeštíková.

Velká malba na zdi, takzvaný mural, vznikne na stěně komunitního centra Jablonecká v Praze 9. Architekti nyní zpracovávají projekt rekonstrukce a dostavby centra, mural pak bude jeho součástí.

Program je známý také jako "2 procenta na umění", protože město podporuje vznik uměleckých děl dvěma procenty z rozpočtu investic na daný rok. Zřízen byl kvůli oživení veřejného prostoru, má také obnovit kontakt veřejnosti se současným uměním a poskytnout prostor pro seberealizaci umělců. Díla budou ve vlastnictví hlavního města. Garantem programu je Galerie hlavního města.
0 komentářů
přidat komentář