Praha převzala odsvěcený kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě

Vložil
ČTK
22.12.2020 19:05
Praha

Staré Město

Praha – Pražský magistrát převzal odsvěcený kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě, který slouží jako koncertní síň pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. ČTK to dnes sdělil pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Kostel město koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun.


"Kostel bude zatím mít pod sebou magistrátní odbor hospodaření s majetkem. Vztah směrem k FOK nyní řešíme. Ve hře je, že jej dostane do zřizovací listiny, to znamená, že jim bude svěřen, ale to ještě není rozhodnuto," uvedl Chabr.

Údržbu či energie bude platit orchestr. Město podle Chabra v uplynulých letech v rámci nájemní smlouvy s církví hradilo opravy. "Nekoupili jsme tak žádnou ruinu a investice nyní žádné nejsou třeba," řekl Chabr.

O koupi kostela rozhodli pražští zastupitelé letos v červenci. Původní cena byla 125 milionů. Městu se po dlouhých jednáních podařilo dohodnout slevu. Magistrát platil roční nájemné 800.000 korun. Pokud by se v budoucnu Praha chtěla kostela zbavit, předkupní právo bude mít církevní řád.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu Milosrdných bratří.
0 komentářů
přidat komentář

Související články