Praha má studii úprav veřejných prostranství Seifertovy ulice a okolí

Vložil
ČTK
03.10.2022 16:30
Praha


Praha - Při plánované rekonstrukci tramvajové trati v Seifertově ulici na pražském Žižkově město upraví i veřejná prostranství. Radní města dnes schválili studii úprav, které se týkají samotné ulice i náměstí Winstona Churchilla a Sladkovského náměstí. Plány zahrnují přesun zastávek Viktoria Žižkov a Lipanská. V ulici má přibýt stromořadí se 70 stromy, k zavlažování zeleně chce město využít dešťovou vodu.


Rekonstrukce tramvajové trati se bude týkat úseku od křižovatky U Bulhara po Chlumovu ulici. Podle studie mají být v samotné ulici vyměněny všechny povrchy. "Návrh přináší rozšířené plochy chodníků na nárožích, která slouží jako místa pro setkávání, jako prostorný nástup na přechody pro chodce a místa pro přecházení a pro městský mobiliář," uvádí dokument.

Úpravy budou navázány také na plánovaný přesun tramvajových zastávek. Zastávku Viktoria Žižkov (dříve Husinecká) čeká posun pro zajištění lepších přestupů na autobusy, přesune se na západ k náměstí Winstona Churchilla. Západním směrem se posune i Lipanská, u které je nynější poloha podle magistrátu příliš blízko sousední zastávce Olšanské náměstí, a ta nová zajistí lepší dostupnost místním obyvatelům.

Náměstí Winstona Churchilla by mělo zůstat ve stejném rozložení jako doposud, zmizet má však silnice vedoucí na východní straně prostranství. "Zrušení komunikace je doplněno zobousměrněním ulice U Rajské zahrady," uvádí studie. Prostor se sochou Churchilla by měl být lépe propojen s průčelím Domu Radost (bývalý dům odborových svazů) s pomocí vyvýšeného přechodu. U přesunuté zastávky Viktoria Žižkov má vzniknout shromaždiště s pítkem, rozšířit se má také chodník propojující zastávku s budovou Vysoké školy ekonomické.

Změny čekají i Sladkovské náměstí, ke kterému se přesune tramvajová zastávka Lipanská. Před kostelem ubyde zeleň z důvodu zajištění prostoru pro nástup a výstup do tramvají. "Tento plnohodnotný shromažďovací prostor, který přispěje k oživení prostoru náměstí, doplňujeme o sedací mobiliář a vodní prvek," stojí ve studii. Úpravy čekají i západní část náměstí určenou k posezení a předprostor Gymnázia Karla Sladkovského. Mezi kostelem a gymnáziem nahradí stávající travnaté plochy trvalkové záhony se stromy.

Přípravu studie měl na starosti městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Ten v minulosti připravil také koncepční návrh nové podoby východní části Seifertovy a Táboritské ulice. Radnice Prahy 3 rovněž nechala vytvořit návrh úprav Olšanského náměstí, Táboritské a Ondříčkovy ulice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články