Praha 3 jedná se státem o převzetí torza budovy, kde sídlil ÚSTR

Vložil
ČTK
22.03.2023 07:35
Praha

Praha - Radnice Prahy 3 jedná s ministerstvem financí o možnosti, že by od státu převzala torzo budovy, kde dříve sídlil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Na dnešním jednání zastupitelů to řekl místostarosta městské části Pavel Dobeš (STAN). Z budovy v Siwiecově ulici zbylo po nepodařené rekonstrukci pouze torzo. Městská část by podle dřívějších vyjádření v případě jejího převzetí zajistila demolici a pozemky by využila pro vstupy a zázemí sousedního stadionu Viktorie Žižkov, který vlastní.


"Už proběhla diskuse jak na úrovni ministerstva financí, tak na úrovni Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových s ohledem na možnost svěření budovy. Tady bych chtěl říci, že jsme na velmi dobré cestě k tomu, aby se podařilo, že ÚSTR by mohl být svěřen do majetku hlavního města Prahy a následně městské části," řekl místostarosta. "Kdyby nám to převedli, byl by přístup na stadion jistě mnohem pohodlnější, než jak je to teď," doplnil radní Jan Materna (TOP 09).

Dobeš dodal, že pokud by se převod podařil, radnice by vypsala ideovou soutěž na podobu lokality, která by zahrnovala pozemky pod budovou, park Radost a stadion Viktorie Žižkov, na jehož částečné rekonstrukci nyní radnice pracuje. Bývalý majitel Viktorie Žižkov Martin Louda ho původně chtěl od městské části odkoupit, po neúspěchu klub předloni prodal a radnice s novými majiteli uzavřela třicetiletý nájem za symbolickou korunu ročně.

ÚSTR sídlil na Žižkově v budově bývalého Prognostického ústavu. Nepovedená rekonstrukce a zakonzervování objektu stály kolem 60 milionů korun, případ kvůli podezření na špatné hospodaření v minulosti prověřovalo ministerstvo financí a policie. ÚSTR je již několik let bez sídla, ředitel jeho rady Eduard Stehlík loni jako možné řešení navrhl nastěhování do Petschkova paláce na nároží ulic Politických vězňů a Washingtonova.
0 komentářů
přidat komentář