Praha 15 nevydala Ekospolu územní rozhodnutí pro Ekocity Hostivař

Vložil
ČTK
12.03.2018 14:50
Praha

Praha - Stavební úřad Prahy 15 znovu zamítl žádost o vydání územního rozhodnutí pro projekt Ekocity Hostivař developerské společnosti Ekospol. ČTK to zjistila z úřední desky městské části. Podle úřadu není pozemek vhodný pro ryze bytovou výstavbu. Ekospol se proti rozhodnutí odvolá a bude požadovat náhradu škody za způsobené průtahy. V projektu Ekocity Hostivař firma plánuje postavit 802 bytů v šesti bytových domech s osmi až devíti nadzemními podlažími. Projekt koupila na jaře 2015 od společnosti CTY.


Stavební úřad zamítl žádost už v červnu 2016. Magistrát jako nadřízený stavební úřad v říjnu 2016 napadené rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému projednání. Stavební úřad Prahy 15 však žádost kvůli údajnému porušení stavebního zákona znovu zamítl. "Domníváme se, že stavební úřad Prahy 15 zamítl naši žádost opět nezákonně. Navíc jedná zcela v rozporu s názorem nadřízeného stavebního úřadu a jde tak proti rozhodnutí magistrátu. To je zcela výjimečné a za 25 let na trhu se nám něco takového ještě nestalo," sdělil ČTK generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Stavební úřad vytýká investorovi například to, že projekt nepočítá s občanskou vybaveností. Nejbližší mateřská škola na Trhanovském náměstí, kde je podle úřadu už nyní převis poptávky, je vzdálena 1,8 kilometru po silnici, základní škola Hornoměcholupská 2,2 kilometru.

Stavební úřad rovněž uvádí, že navržená stavba je v rozporu s územním plánem z hlediska funkčního i s ohledem na prostorové uspořádání. "Toto území slouží pro umístění polyfunkčních staveb nebo kombinaci monofunkčních staveb pro bydlení, obchod administrativu, kulturu, veřejné vybavení, sport a služby všeho druhu. Ovšem žádná z funkcí nepřesáhne 60 procent celkové kapacity území," píše se ve zprávě.

Podle stavebního úřadu jsou v daném území výrazně překračovány hlukové limity z provozu průmyslových areálů v bezprostředním sousedství. "Nelze zajistit pohodu bydlení a kvalitní prostředí budoucích rezidentů při zachování stávajících staveb produkčního charakteru v území," uvádí dále úřad.

Ekospol podle Korce předpokládá, že nadřízený stavební úřad věc opět vrátí. "Nejsou tam totiž žádné nové skutečnosti, které by nebyly známy od samého začátku a které by nadřízený stavební úřad již neposuzoval. Nadřízený úřad také konstatoval, že stavební úřad Prahy 15 zásadně porušil procesní ekonomiku tím, že požadoval doklady, které vůbec nepotřeboval a řízení neúměrně protahoval," doplnil Korec. Ekospol podle něj bude stavební úřad Prahy 15 žalovat o náhradu škody za způsobené průtahy.

Korec spor považuje za typický příklad, kdy prodlužování povolovacího procesu vede k nedostatku nových bytů a k výraznému růstu cen. Nové byty v Praze zdražily za poslední dva roky o více než 40 procent. "Záměr je zcela v souladu s územním plánem, což jsme doložili i souhlasem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy," dodal Korec.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
Daniel
12.03.18 03:45
záporné územní rozhodnutí
Emily
15.03.18 01:20
Vyjadreni Ekospolu jsou nepravdiva
Michal
19.03.18 11:15
zobrazit všechny komentáře

Související články