Prachatice pronajmou architektonicky cennou vilu spolku Živá vila

Vložil
ČTK
08.07.2020 16:30
Prachatice


Prachatice – Architektonicky cennou vilu Johanna Nepomuka Krale pronajme město Prachatice spolku Živá vila, který tam již dříve provozoval komunitní centrum. Roční nájem bude 10.000 korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Koncem srpna chce spolek ve vile uspořádat hudební festival.


Komise, která se kvůli vile sešla, pronájem jednohlasně doporučila, řekla dnes ČTK členka spolku Živá vila a zastupitelka za Živé Prachatice Barbora Koritenská. Pro pronájem dnes hlasovalo 11 ze 17 přítomných zastupitelů, šest se zdrželo.

Spolek byl jediným zájemcem, který se do výběrového řízení přihlásil. Ve vile měly dosud sklad Technické služby a opoziční zastupitelé uvedli, že se tam scházeli drogově závislí a poškozovali zařízení.

"Dřív, než začneme dělat kulturní akce, ten objekt potřebuje poměrně údržbu. Vymalovat, uklidit to tam, starat se o ten pozemek. Koncem srpna bychom tam byli schopni uspořádat hudební festival," řekla Koritenská. Spolek tam chce, jak dodala, organizovat akce zaměřené na alternativní kulturu, která v Prachaticích chybí.

V letech 2014 až 2016 bylo ve vile komunitní centrum, jež provozoval spolek Živá vila. Město mu pak nájemní smlouvu neprodloužilo. Vila by se měla výhledově zbourat, kvůli budoucí přeložce silnice II/141, která podle starších plánů povede v úseku Prachatice - Těšovice. Podle opozičních zastupitelů z hnutí Živé Prachatice je ale zřejmé, že přeložka se v dohledné době stavět nebude.

Dům Johanna Nepomuka Krale od vídeňského architekta Fritze Reichla ze 30. let 20. století se podle památkářů řadí v kraji mezi nejkvalitnější puristicko-funkcionalistické stavby, které inspirovala architektura Adolfa Loose. Hodnotu domu doplňuje jeho historický význam. Postavil ho Johann Nepomuk Kral, který vedl v Prachaticích velkoobchod s koloniálním zbožím, nákladní autodopravu a továrnu na sladovou kávu. Vznik firmy souvisel se zavedením železnice do regionu na přelomu 19. a 20. století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články