Polička připravuje proměnu náměstí, odkazovat bude na Bohuslava Martinů

Vložil
ČTK
28.07.2021 18:40
Polička

Přemysl Kokeš


Polička – Město Polička na Svitavsku připravuje proměnu historického centrálního náměstí, má tam být víc stromů, socha Bohuslava Martinů i fontána s potůčkem, uvedla mluvčí města Naděžda Šauerová v tiskové zprávě. Pokud město bude mít 20 až 25 milionů korun, mohlo by začít stavět v příštím roce.


Radnice si nechala vypracovat architektonickou studii od Přemysla Kokeše a Zuzany Ambrožové. Podle nich Polička svojí polohou a výškou připomíná Akropoli v Athénách. "Chceme vytvořit prostor, kde se budou místní obyvatelé rádi zdržovat a bude jim tu dobře," řekl Kokeš.

V návrhu je 33 stromů, amfiteátr, místa pro piknik či kulturní akce a kašna. Z fontány by měla voda téct potůčkem až do Riegrovy ulice. Voda připomíná jedno z nejznámějších děl Bohuslava Martinů, Otvírání studánek. Skladatele zobrazí socha jako malého chlapce, který běží s housličkami domů, bydlel ve věži kostela sv. Jakuba.

Náměstí v bývalé královském městě je čtvercového tvaru. Je tam barokní radnice či morový sloup, prostor je městskou památkovou zónou, blízko je kostel sv. Jakuba. Historické jádro obklopují kamenné hradby, které patří mezi nejzachovalejší ve střední Evropě. Měří 1220 metrů a mají 19 bašt.

Město se do rekonstrukce dlážděného náměstí pustí podle svých možností. Potřebuje například opravit Eimovu ulici. Odhadované náklady na proměnu náměstí jsou 20 až 25 milionů korun. Stavební práce by mohly začít příští rok, nebo ten následující.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Zdeněk Bureš
Zdeněk Bureš
29.07.21 08:19
zobrazit všechny komentáře