Po osmi letech má být otevřen jeskynní komplex v Altamiře

Vložil
ČTK
09.06.2010 16:10
Španělsko

Madrid

Madrid - Španělsko rozhodlo, že po osmi letech znovu zpřístupní návštěvníkům jeskynní komplex Altamira v Kantábrii na severu země, přestože odborníci varují, že tělesné teplo návštěvníků může fatálně poškodit slavné pravěké nástěnné malby s převážně zvířecími motivy. Informuje o tom agentura AP.
    Španělské ministerstvo kultury s odvoláním správní radu jeskyní dnes oznámilo, že návštěvy unikátní památky budou obnoveny v příštím roce, byť jen v  omezeném rozsahu.
    Hlavní jeskyně Altamira s jednadvaceti pravěkými nástěnnými malbami je od roku 1985 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO.
    V letech 1982 až 2002 byly návštěvy v jeskyni povolovány každý den omezenému počtu lidí kvůli tomu, že vědci varovali, že tělesná teplota návštěvníků a zplodiny jejich dýchání by mohly malby fatálně poškodit.
    Stáří maleb se odhaduje na 14.000 až 20.000 let. Jejím objevitelem je podle Wikipedie místní lovec, který na nález upozornil majitele pozemku, Dona Sautuolu. Ten zpočátku objevu nevěnoval velkou pozornost, až po několika letech začal místo podrobně zkoumat. Nashromáždil řadu podivuhodných archeologických vykopávek a pokračoval ve výzkumech, přičemž jeho pětiletá dcera Marie nalezla šťastnou náhodou v postranní chodbě rozsáhlé nástěnné malby, později datované do mladší doby kamenné.
0 komentářů
přidat komentář