Po Libeňském mostě mohou jezdit tramvaje i auta do 6 tun

Vložil
ČTK
04.03.2018 19:10
Praha

Praha - Po pražském Libeňském mostě mohou od dnešního rána znovu jezdit tramvaje i auta do váhy šesti tun. ČTK to sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Most byl uzavřen zhruba před měsícem kvůli havarijnímu stavu, teď je v nejpoškozenějších místech podepřený. Hlavní město dál řeší, zda most opravit, nebo zbourat a postavit nový.


"Znovuotevření je důležité především pro veřejnou dopravu. Podepření mostu ale neřeší nutnost urychleně rozhodnout o mostu a jeho budoucnosti," řekl ČTK pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Podle starosty Prahy 7, kterou most přes Vltavu spojuje s Prahou 8, Jana Čižinského (Praha 7 sobě) by měla Praha ihned začít pracovat na provizorním mostu vedle mostu Libeňského pro všechny typy dopravy.

"Uzavírka mostu ukázala, že se Praha v případě jeho rekonstrukce nebo nedejbože bourání bez provizorního rámusáku neobejde," sdělil ČTK Čižinský.

Podle znaleckého posudku by sice na most mohla vjíždět vozidla až do hmotnosti 11 tun, z bezpečnostních důvodů však bude dále platit pravidlo, které stanovilo maximální hmotnost pro vjezd šest tun.

Provoz na mostě je dnes díky víkendu zatím slabý. Podle měření intenzity dopravy z roku 2016 po něm přitom projede denně asi 15.000 aut a téměř tisíc tramvajových spojů.

Mezi ostatními pražskými silničními mosty patří Libeňský k těm méně vytíženým, například po Barrandovském mostě projede denně téměř desetkrát více aut, po Nuselském mostě zhruba pětkrát tolik. S Libeňským mostem sousedí nejblíže Hlávkův most, kde projede přes 69.000 aut denně, a most Barikádníků, po kterém projede kolem 60.000 aut za den. Oba jsou ale součástí severojižní magistrály. O několik tisíc aut méně než po Libeňském jezdí po nedalekém Trojském mostě.

Uzavírka se kromě aut týkala také devíti denních linek tramvají a dvou nočních. Většina jezdila po jiných trasách.

Most z roku 1928 nebyl dosud nikdy opravován. Praha nyní řeší, zda jej kvůli špatnému stavu zbourat a postavit nový, nebo rekonstruovat. Vedení města o dalším osudu mostu ještě nerozhodlo. Ministerstvo kultury nedávno uvedlo, že podle něj není stavba kulturní památkou.

Podle odborníků by stavba nového mostu i komplexní rekonstrukce současného vyšly na obdobnou částku, a to 550 až 600 milionů korun. Praha v minulosti měla plán na částečné zbourání mostu a na současných pilířích zamýšlela vystavět nový. Podle tohoto plánu předpokládala TSK náklady asi 350 milionů Kč. Tuto možnost ale odborníci zamítli kvůli špatnému stavu pilířů.

Problémy se stavem mostů má Praha dlouhodobě. Na začátku loňského prosince spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé.
0 komentářů
přidat komentář

Související články