Plasy opraví za 12 mil. Kč hrobku šlechtického rodu Metternichů

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
29.01.2019 19:25
Plasy

Plasy - Plasy opraví za 12 milionů korun hrobku šlechtického rodu Metternichů. Chtějí ji turisticky propojit s hojně navštěvovaným areálem plaského kláštera. Město už u hrobky provedlo odvodnění za tři miliony korun. ČTK to řekl starosta Zdeněk Hanzlíček. Do Plas s 2800 obyvateli jezdí stále více turistů hlavně do kláštera, centra stavitelství, na golf, do zoo a pivovaru, na přírodní koupaliště a na kola a výlety do přírody. Loni jich bylo 110.000, meziročně o 30.000 více.


"Půjde o kompletní rekonstrukci hrobky od střechy, fasády po vnitřky, včetně venkovního dláždění," uvedl starosta. Město požádalo o dotaci z evropského programu IROP. Očekává, že pokryje 90 procent nákladů rekonstrukce.

Do odvodnění, tedy kompletního odvlhčení budovy kolem dokola, dávalo město po tři roky po milionu korun. "Tyto práce, které zamezily průsaku vody, už jsou dokončené. Na ně jsme vždy dostali část peněz jako dotaci z ministerstva kultury," řekl Hanzlíček.

Plasy by chtěly hrobku, která je přes silnici naproti sýpce areálu kláštera Plasy, začlenit do turistického okruhu. "Myslím, že se domluvíme (s Národním památkovým ústavem)," řekl starosta. Město už nyní zajišťuje prohlídky hrobky samostatně, od jara do podzimu je po objednání přístupná veřejnosti. Plaský klášter je národní kulturní památkou se všemi stavbami okolo včetně kostela sv. Václava, který se posléze přejmenoval na hrobku Metternicha. Hrobka je původně gotickým hřbitovním kostelíkem, který byl roku 1690 barokně přestavěn a zvětšen. Po zrušení kláštera v roce 1785 nechal kostel upravit nový majitel panství kancléř Metternich v klasicistním empírovém slohu. Využil suterén pro zřízení rodinné hrobky, v níž jsou dodnes ostatky rodiny včetně kancléře Václava Lothara Metternicha.

Opravená hrobka i nedaleký velký klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, s jehož dvouletou opravou za 70 milionů korun začne církev díky dotaci letos na jaře, přivábí více turistů i lidí z okolí. Za deset milionů už tam byly obnoveny varhany.
0 komentářů
přidat komentář

Související články