Písek chce dokončit opravu Sladovny

Zdroj
Pavel Pechoušek
Vložil
ČTK
26.07.2016 09:25
Písek


Písek - Město Písek chce dokončit opravu objektu Sladovny, která od roku 2007 slouží jako kulturní centrum a galerie určená především dětem. Vyhlášení architektonické soutěže na návrh III. etapy rekonstrukce Sladovny schválila rada města. Rekonstrukce by měla stát zhruba 45 milionů korun, jde ale o hrubý odhad. ČTK to dnes řekl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).


Začátek stavebních prací závisí na vhodných dotačních titulech, jichž chce Písek maximálně využít. Projekční studie vyjde asi na tři miliony korun, hotová by měla být na konci roku 2017.

"Po dokončení rekonstrukce by se Sladovna zařadila k největším kulturním prostorům v Jihočeském kraji. Celková využitá plocha by přesáhla 7000 metrů,"
uvedla ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Předmětem soutěže je revize stavebního řešení budovy a nalezení architektonického klíče ke změně funkce historické budovy Sladovny na centrum kultury, společenského života a turistického ruchu. V první etapě bylo otevřeno přibližně 58 procent všech využitelných ploch. V II. etapě 19 procent, III. etapa má pro veřejnost otevřít zbylých 23 procent. Sladovna byla původně součástí píseckého pivovaru.

Podle Dobiášové ne všechny stavební rekonstrukce v předcházejících letech budově pomohly. "Vytvořená koncepce zanechala v objektu řadu stavebních intervencí, které se ukázaly jako nefunkční nebo problematické a bohužel vedly i k zablokování vnitřní dispozice budovy," uvedla.

"Poslední etapa rekonstrukce je zároveň poslední příležitostí, kdy je možné funkční problémy objektu vyřešit. Zároveň se v poslední době otevírají dosud netušené možnosti energetické soběstačnosti provozu budov a inteligentní řešení infrastruktury budovy tak, aby byly dlouhodobě minimalizovány provozní náklady. Nalezení řešení pro přetrvávající problémy, pojmutí budovy jako funkčního celku je hlavním úkolem architektonické soutěže," uvedl místostarosta Knot.

Sladovnu loni navštívilo přes 50.000 lidí, což bylood roku 2009 zatím nejvíce. Nejoblíbenější byla interaktivní výstava o mraveništi, kde si děti vyzkoušely, jak to funguje v mraveništi, a druhá zaměřená na loutkový film Jiřího Trnky Zahrada. Momentálně je ve Sladovně možné navštívit tři výstavy - první je zaměřená na loutkové divadlo, která je poskládané ze scénografií a loutek z divadel v celé České republice, druhá se jmenuje Tiskařiště, kde si děti vyzkouší práci tiskaře, a třetí má název Snivci, mágové a motýli. Jde o expozici netradičních a vlastnoručně vyrobených hudebních nástrojů.
0 komentářů
přidat komentář