Pasivním domem roku 2016 je dřevostavba z Černošic

Vložil
ČTK
09.02.2017 15:05
Praha

ARCHCON atelier, s.r.o.

Dům pod smrkem, ARCHCON atelier, s.r.o., foto: Kateřina Šoulová

Praha - Pasivním domem roku 2016 se stala dřevostavba Dům pod smrkem z Černošic od ateliéru Archcon atelier. Druhé místo získal rodinný dům Kociánka z Brna, třetí byl dům Atrea z Liberce. Výsledky hlasování byly dnes zveřejněny při zahájení veletrhů For Pasiv, Cesty Dřeva a Střechy Praha.

Do letošního ročníku se přihlásilo 53 energeticky šetrných staveb. Odborná porota z nich vybrala 13 nejlepších. Od poloviny prosince do konce ledna vybírali vítěze návštěvníci serveru. Do výběru se zapojilo 4815 hlasujících, vítězné stavbě přišla téměř pětina hlasů.

Vítězný dům je dvoupatrová dřevostavba s pultovou střechou. Podlahová plocha je 142 metrů čtverečních. Jeho autor, pražský Archcon atelier, se zaměřuje právě na navrhování nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb.

Jako pasivní dům se dá označit stavba, která má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. Klíčové je zpětné získávání tepla, takzvaná rekuperace, kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává uvnitř.

Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu postavených rodinných domů loni v Česku zůstal zhruba na úrovni 4,5 procenta. Bylo jich 600 až 700, podobně jako v roce 2015. Celkový počet pasivních domů loni přesáhl 3000. Vyplývá to z údajů Centra pasivního domu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články