Park na Moravském náměstí v Brně se otevřel pro veřejnost

 Brno – Park na brněnském Moravském náměstí, který byl od letošního března kvůli rozsáhlým úpravám nepřístupný, je ode dneška znovu otevřený pro veřejnost. Práce za 132,5 milionu korun zahrnovaly vybudování technologie na zachycení dešťové vody, oživení zelených ploch, novou výsadbu, novou fontánu, herní prvky pro děti i postavení kavárny. Na ní budou práce hotové až na konci letošního roku, řekl ČTK starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

"Výběrové řízení na provozovatele vyhlásíme až po kolaudaci, aby si dokončené prostory mohl prohlédnout. Zároveň chceme, aby se provozovatel kavárny zavázal, že bude půjčovat návštěvníkům parku lehátka a například piknikové koše. Předpokládáme, že nejpozději od března by kavárna měla být v provozu," uvedl Mencl.

V centru parku je tak jako v minulosti velká fontána. Hlubokou zastaralou nádrž ale vystřídal mělký kruh na úrovni chodníku o průměru 30 metrů, který bude celý zaplavený vodou. Po obvodu nádrže jsou umístěné trysky, které budou vytvářet vodní mlhu s možností barevného podsvícení. Ve středu fontány pak je pět směrových trysek. Okolo fontány slouží k posezení lavice s různým sklonem opěradel.

Zelené plochy bude až do jara chránit nízký plot, jedna louka bude oseta až na jaře, nyní se na ní začne stavět vyhlídkové kolo. V parku přibylo 77 nových stromů, 68 keřů, 36.000 sazenic trvalek a na jaře přibude ještě 67.000 sazenic květin. Novinkou jsou hrací prvky a pískoviště pro děti i okružní pěšina určená pro rodiny s dětmi a kočárky.

Revitalizace zahrnovala také sanaci a zabezpečení podzemních prostor někdejšího Německého domu asi dva metry pod povrchem. Poblíž kavárny je pod dřevěným pódiem ukryté široké schodiště, které vede do čtyř klenutých prostor. "Prostory zatím nejsou zkolaudované, chybí i dokončit elektroinstalaci. Budoucnost těchto prostor je v jednání. V úvahu připadá jejich zpřístupnění při mimořádných prohlídkách, případně pořádání menších kulturních akcí," uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Náklady na revitalizaci parku dosáhly 132,5 milionu korun, z toho Brno přispělo 95,5 miliony a městská část 37 miliony korun. Městská část také zaplatila přibližně deset milionů za přípravné a projektové práce. Novou podobu náměstí navrhla společnost Consequence forma architects.
0 komentářů
přidat komentář

Související články