Památkový ústav odhaduje do půlky dubna výnosy nižší o 30 mil. Kč

Vložil
ČTK
17.03.2020 07:10
Praha


Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) má kvůli zavřeným památkám v půlce března pokles výnosů o 12 milionů korun, do poloviny dubna by mohl být pokles přes 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Pokud potrvají vládní opatření vyhlášená jako prevence šíření koronaviru až do konce dubna, předpokládají státní památkáři propad až 55 milionů korun. Loni byly výnosy NPÚ 620 milionů korun. Kvůli ztrátám už památkový ústav připravuje úsporná opatření.


"Například odkládáme instalaci platebních terminálů v zámeckém parku v Lednici, budeme omezovat ediční činnost, publikace budou vydávány především elektronicky, omezujeme nákup služeb a materiálu," uvedl NPÚ na webu.

Již sjednané pronájmy prostor na památkových objektech pro uspořádání svatby se neruší, pokud počet všech osob včetně přítomných zaměstnanců NPÚ nepřekročí 30. Filmová natáčení se ruší.

NPÚ je s přibližně miliardovou roční státní dotací s Národním divadlem a Národním muzeem jednou ze tří nejvíce dotovaných příspěvkových organizací ministerstva kultury. Z velké části je ale díky vysoké návštěvnosti a oblibě pronajímání svých objektů soběstačný. Několik let po sobě navštěvuje státní hrady a zámky přes pět milionů lidí za rok.

Kvůli boji proti koronaviru se státní památkové objekty s celoročním provozem uzavřely 10. března a zahájení hlavní návštěvnické sezony odložilo vedení NPÚ na neurčito. Zrušeny jsou i přednášky, konference, semináře, besedy a vzdělávací a edukativní aktivity.

Volně přístupné parky a zahrady u památkových objektů ve správě NPÚ zůstávají zatím otevřené.

Peníze za již zakoupené on-line vstupenky se budou vracet. On-line prodej vstupenek je do odvolání pozastaven, provádět nelze ani e-mailové a telefonické rezervace.

Zaměstnanci v památkových objektech se věnují restaurování mobiliáře, připravují prohlídkové trasy nebo provádějí udržovací práce v parcích a zahradách. S ohledem na přijatá opatření se ruší dohody s brigádníky, kteří měli v sezoně pracovat jako průvodci či pokladní.
0 komentářů
přidat komentář

Související články