Památkáři nařídili Praze 7 zajistit statiku chátrající Šlechtovky

Vložil
ČTK
16.05.2014 10:50
Praha

Praha - Pražští památkáři nařídili radnici Prahy 7, aby zajistila statiku a základní opravy chátrající Šlechtovy restaurace ve Stromovce. ČTK to zjistila z rozhodnutí památkářů, které má k dispozici. Celkovou opravu chátrající památkové budovy přitom už řadu let slibuje magistrát. Zatím ale zůstalo jen u slibů.

    Památkáři označují stav budovy dlouhodobě za neutěšený. Původní nákladný projekt, který počítal s investicí za čtvrt miliardy korun, stávající vedení města odmítlo. Označilo jej za předražený. Rekonstrukce se tak znovu odsunula a památka dál chátrá.
    "Restaurace byla před řadou let svěřena do majetku městské části, která ovšem pro zlepšení stavu budovy nikdy nic neudělala," řekl na dotaz ČTK náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Podle něj se radnice nemůže zbavovat zodpovědnosti a o zajištění památky by se měla postarat.
    S tím ale vedení městské části nesouhlasí a proti rozhodnutí památkářů se odvolalo. Starat by se prý měl magistrát. "Stále platí smlouva o výpůjčce, v rámci které se Praha po dobu stavby tunelového komplexu Blanka zavázala o památku pečovat," tvrdí mluvčí Martin Vokuš.
    Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl ale dostavěn v polovině 19. století. V roce 1978 a o dva roky později budova vyhořela, od té doby chátrá. Poničila ji také povodeň v roce 2002.
0 komentářů
přidat komentář

Související články