Palác Platýz se koncem srpna dočká oprav

Zdroj
Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
23.08.2007 06:25
Praha

Praha - Palác Platýz v Praze čeká roční rekonstrukce. Budovu, která pamatuje i dobu císaře Karla IV., začnou pracovníci opravovat koncem srpna. Kromě obnovení historických artefaktů by se do domu měl vrátit i život. Bude se v něm totiž bydlet, na dnešní tiskové konferenci to novinářům sdělil radní Pavel Klega.
    "Severní křídlo Platýzu se v minulosti využívalo jako kanceláře a zejména v osmdesátých letech minulého století zde provedli řadu nepůvodních, hyzdících staveb," řekl Klega. Restaurátoři obnoví například středověký kamenný pilíř ve vestibulu či bustu na schodišti a jeho obložení. Ošetření se dočká i zdobený trámový strop s původní renesanční ornamentální a figurální malbou ve čtvrtém poschodí i nástěnné malby ze 17. století ve dvou místnostech o patro níž. Zmizí naopak novodobé prvky, například moderní příčky a povrchy.
    Pracovníci se ovšem nemohou při rekonstrukci opřít o dobové dokumenty. "Historických materiálů máme minimum," řekl Bohumil Mach, generální ředitel Trade Centre Praha, které se stará o správu objektu.
    Stavební práce ale zahrnují také statické úpravy, nové inženýrské sítě, omítky, obklady i  podlahy. Dělníci nezapomenou ani na okna a osvětlení. Magistrát za opravy zaplatí zhruba 54 milionů korun.
    V loňském roce nechalo město obnovit dvorní markýzu, opraveno je už také první schodiště. "V budoucnu hodláme s  rekonstrukcemi pokračovat, a to v prostorách druhého a třetího schodiště. V  plánu je postupná modernizace výtahů, obnova dvorní fasády nebo dláždění v  atriu," dodal Klega.
    V domě vznikne deset nových bytů. Jejich průměrná velikost bude zhruba 100 metrů čtverečních. Radnice chce tímto krokem zabránit vylidňování centra. "Klasicistní přestavbou ve třicátých letech minulého století byl dům architektem Františkem Krásným přizpůsoben modernímu bydlení a obchodu," uvedl Klega. Z historických dokumentů se prý dá odvodit, že Platýz byl prvním činžovním domem v Praze. Nájemníky magistrát vybere v soutěži o nejvyšší nabídnuté nájemné. Obyvatelé tedy budou platit tržní nájemné.
    "Příští týden dojde k předání staveniště, opravy zaberou 12 měsíců," sdělil Mach. Návštěvníky Platýzu by měly plánované opravy omezit jen málo. Veškerá lešení bude možné podcházet. "Zachováme stávající průchody do atria objektu z Národní třídy, Martinské ulice i Uhelného trhu a také do zdejších obchodů a restaurací," uvedl Mach. "Průchod omezíme na desítky minut pouze při přivezení materiálu," dodal.
    V minulosti byly v domě řemeslné provozovny i zájezdní hostinec. "Z této doby pochází sovička, která symbolizovala, jestli je v hostinci volno, nebo ne," sdělil Mach. Sovu mohou lidé dodnes vidět při vstupu do domu z Národní třídy.
    Palác založil roku 1347 dvořan Karla IV. kníže Fridrich Burgundský na místě tří původních domů těsně u hradební zdi. V Hájkově kronice je popisován jako podobný hradu s vysokou věží. Roku 1586 jej zakoupil Jan Platais z Plattenštejna, císařský rada a sekretář Rudolfa II. Barokní prvky do domu přinesli v 17. století Šternberkové. V roce 1813 ho pak koupil František rytíř Daubke a nechal ho stavitelem Jindřichem Hausknechtem přebudovat na činžovní dům. Poslední úpravy zde provedla v letech 1938 až 1939 banka Slavia a architekt František Krásný.
0 komentářů
přidat komentář