Ostravský městský ateliér chystá diskusi, promítání i komentovanou procházku

Vložil
ČTK
27.09.2023 16:10
Ostrava

Ostrava – Sérií akcí podpoří ostravský Měst- ský ateliér prostorového plánování a archi- tektury (MAPPA) festival Den architektury. V programu nabídne diskusi, komentovanou procházku i promítání. K celorepublikové akci se připojí počtvrté. ČTK to dnes sdělila mluvčí MAPPA Zuzana Kotyzová.


"MAPPA přispěje do bohatého programu hned čtyřmi akcemi. Přednáškou s diskuzí, komentovanou procházkou a projekcemi dvou filmů s následnou debatou s městským architektem a ředitelem ateliéru Ondřejem Vysloužilem," upřesnila Kotyzová.

"Popularizace témat souvisejících s architekturou a urbanismem je jedním z našich cílů, stejně jako zapojování veřejnosti do plánování města. Oboje spolu úzce souvisí – vzdělaná a angažovaná občanská společnost je totiž hnacím motorem rozvoje každého moderního města," uvedl Vysloužil.

V pondělí mohou lidé od 17:00 zamířit do výstavního prostoru Za výlohou v Nádražní ulici, kde pro ně bude připravena přednáška s diskuzí k tématu parkovacího domu, který má vzniknout za katedrálou Božského spasitele. Objekt bude zpočátku sloužit téměř výhradně pro parkování, v budoucnu se však může změnit na bytový dům. Návrh na ztvárnění parkovacího domu vzešel z architektonické soutěže pořádané ateliérem MAPPA v roce 2020.

Ve středu mohou zájemci navštívit výstaviště Černá louka, jehož urbanistickou studii ateliér dokončil v letošním roce. Na komentované procházce se seznámí s plánovanou proměnou. Provázet je budou autoři studie – architekti Pavel Řihák a Martina Mikócziová spolu s krajinářskou architektkou Danielou Davidovou. "Černá louka prošla v minulosti dynamickým vývojem – konaly se zde prasečí trhy, vyrostla zde halda a na ní později horská dráha, v 60. letech 20. století se z ní stal moderní areál pro výstavnictví. Dnes je zelenou plochou na dohled z centrálního náměstí, která však potřebuje kultivovat, a hlavně nastavit pravidla, díky nimž bude její hodnota v budoucnu rozvíjena. Na komentované procházce vysvětlíme, jaké konkrétní změny území čekají a těšíme se i na dotazy návštěvníků,“ uvedl Řihák.

Součástí Dne architektury je i festival Film a architektura, který zpřístupňuje téma architektury prostřednictvím filmu. Ve spolupráci s Minikinem Ostrava proto MAPPA nabídne projekce dvou dokumentárních filmů, které se v Minikině uskuteční 10. října. V 17:00 to bude promítání belgického snímku Sestavený život architektky a režisérky Elodie Degavre, který je zaměřen na komunitní bydlení. V 19:30 začne promítání dánského snímku Nejlepší město na světě režiséra Hanse Christiana Posta, v němž se ohlíží za proměnou dánské metropole Kodaně. Den architektury se koná každoročně u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první říjnové pondělí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články