Ostravská univerzita získala pozemky pro budování nového zázemí

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
12.04.2018 11:10
Ostrava

Ostrava - Ostravská univerzita (OU) bezplatně získala od města pozemky pro vznik nových objektů Fakulty umění a Centra zdravého pohybu. Městští zastupitelé dnes univerzitě po zhruba hodinové diskusi schválili bezplatný převod pozemků v hodnotě asi 42 milionů korun, jedná se přibližně o čtyři hektary území za Divadlem Antonína Dvořáka v centru města.


Vlastnický vztah k pozemkům je pro univerzitu důležitý kvůli žádosti o dotaci. "Musíme podat projektovou žádost o finance na financování obou staveb do konce června. Je to jediná možnost v horizontu nejbližších deseti let, jak získat takto významné finance na nové budovy pro Ostravskou univerzitu," řekla ČTK kancléřka OU Monika Šumberová.

Univerzita očekává, že stavby by měly stát zhruba 890 milionů korun. Předpokládá, že výstavba Fakulty umění přijde na 315 milionů korun a Centrum zdravého pohybu asi na 575 milionů korun. Převážnou část peněz by univerzita chtěla získat z dotace. "Dotační titul, o který se hodláme ucházet, má povinnou spoluúčast ve výši pěti procent. Jako forma té spoluúčasti mohou být také vložené pozemky, proto je pro nás důležité ty pozemky vlastnit," uvedla Šumberová.

Univerzita už má hotovu žádost o územní rozhodnutí a běží územní řízení, žádat chce o stavební povolení. Očekává, že na začátku příštího roku by mohla hledat dodavatele stavby a stavět by se mohlo začít už příští rok v létě, vše by pak mělo být hotovo o dva roky později.

Stavby jsou podle Šumberové pro univerzitu nesmírně důležité, sportoviště si například jako jediná vysoká škola v zemi pronajímá a nemá vlastní zázemí. "Navzdory tomu, že si je pronajímáme, tak se nám podařilo vybudovat výborné kinantropologické pracoviště. K jeho dalšímu rozvoji je důležité, aby měli vlastní areál uzpůsobený pro vlastní výzkum, na který teď mimo jiné dostali i významné prostředky," podotkla Šumberová. Kinantropologie je věda o pohybu člověka. I Fakulta umění podle ní sídlí v neodpovídajících prostorech.

Výhrady k darování pozemků měli hlavně opoziční zastupitelé z KSČM, kteří se zajímali, jak se vyřeší situace tramvajové smyčky, která je součástí darovaných pozemků nebo situace kolem areálu zmenšenin významných staveb Miniuni v lokalitě. Chtěli rovněž vědět, proč na stavby nebyla vypsána architektonická soutěž. Primátor Tomáš Macura (ANO) debatu označil za překvapivou. Miniuni se podle něj už léta plánuje přestěhovat pod Slezskoostravský hrad. Podobně město chce přesunout i smyčku, jen řeší lokalitu. Macuru fascinuje, že absenci architektonické soutěže vytýká ta část opozice, která je zásadně proti jakékoliv architektonické soutěži. Osobně by soutěž uvítal, ale právě kvůli červnovému termínu pro podání žádosti o dotaci by ji univerzita nestihla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články