Ostrava vystaví architektonické návrhy na parkovací dům

Ostrava – Město vystaví všechny archi- tektonické návrhy na parkovací dům, který bude v blízkosti Domu kultury města Ostravy. Jeho podobu město vybralo v architektonické soutěži, o kterou byl značný zájem a městu přišlo 42 návrhů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.


"Všechny respektovaly důležité podmínky ze zadání, dotvoření uličního prostoru a zachování napojení sousední nemovitosti. U vítězného návrhu porota ocenila, že nový objekt vynikne vedle některých sousedících, poněkud komisně vyhlížejících budov a přitom je do lokality zasazen s citem a respektem k okolí," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Výstava návrhů bude přístupná od čtvrtku, a to každý všední den v sídle ateliéru MAPPA v Nádražní ulici 17. Vernisáž s diskusí se uskuteční ve středu od 17:00.

Vítězem soutěže se stalo Projektstudio EUCZ. "Osobně jsem chtěl, ať je objekt co nejmíň bednou na auta, ať je hravým zrcadlem strnulých objektů kolem, zároveň ať se do něj promítne logika parkování. Využili jsme k tomu všechny možné i ́nemožné výrazové formy. Těším se na práci se statikem, protože doufám, že se nám podaří udělat největší konzolu s takovým zatížením na světě. Chci, ať se moje milovaná Ostrava dostane na mapu světové architektury. I toto byl impuls, abychom se vybičovali k tomuto návrhu," uvedl architekt David Kotek z vítězného studia.

Parkovací dům vznikne na frekventovaném místě v proluce naproti Domu kultury města Ostravy. Kapacita parkovacího domu bude 600 stání. Stavba by měla začít v roce 2022. Předpokládané náklady jsou 435 milionů.

V lokalitě je dlouhodobý nedostatek parkovacích míst pro rezidenty, ale také zaměstnance a návštěvníky institucí, které tam sídlí. Kromě tohoto parkovacího domu chce město ještě letos začít stavět další naproti městské nemocnici. Aktuálně rovněž chystá soutěž na parkovací dům, který bude stát za katedrálou v centru Ostravy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články