Ostrava se bude soudit kvůli renovaci Masarykova náměstí

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
18.08.2010 22:20
Ostrava

Ostrava - Renovace ostravského Masarykova náměstí skončí u  soudu. Město Ostrava se chce s firmou Eiffage Construction (nástupnická společnost někdejšího hlavního dodavatele stavby Tchas) soudit kvůli údajně nekvalitní dlažbě použité při rekonstrukci centrálního náměstí. Se společností se totiž dosud nedohodlo na případné reklamaci a předláždění náměstí, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Zdeněk Trejbal (ČSSD).
    Dodal, že nejužší vedení města se sešlo se zástupci společnosti, ale k dohodě nedospěli. "Přišel dopis, kde říkají, že všechno je v pořádku," uvedl Trejbal. Problémem se tak nyní zabývá právní odbor magistrátu, který připravuje podklady pro soudní spor.
    Podle vedoucího oddělení komunikace Eiffage Construction Vladimíra Raszky společnost reklamaci obdržela od města na počátku srpna. "Mohu potvrdit, že odmítáme tvrzení města, že neseme odpovědnost za vady, které byly v zaslaném materiálu uvedeny," uvedl Raszka. Dodal, že v písemné odpovědi se firma detailně vyjádřila k jednotlivým argumentům.
    Razska dále uvedl, že dílo bylo předáno bez vad a nedodělků. Součástí předávacího protokolu byly i technologické a provozní podmínky používání pro dlažbu, které podle firmy nejsou dodržovány. Mezi nejmarkantnější prohřešky patří povolování a tolerování provozu těžké dopravy. To je podle Razsky v rozporu se schváleným projektem, ale i navrženým a provedeným způsobem vydláždění.
    Náměstí se opravovalo před třemi lety a při opravách byl pravděpodobně použit méně kvalitní dlažební materiál, než jaký vyžadoval projekt. Posudek vypracovaný u certifikované Zkušebny kamene a kameniva v Hořicích ukázal, že s 95procentní pravděpodobností není kámen na dlažbu z lomu v Česku, což je v rozporu se smlouvou.
    Město zřejmě bude muset nechat vypracovat další posudek, protože právě zbývajících pět procent by mohlo hrát u soudu zásadní roli. Město navíc nyní zjistilo, že na dvou místech náměstí jsou nezhmotněné prostory, což znamená, že jde o místa, která nejsou dostatečně pevná.
    Zatím není jasné, zda tato situace vznikla kvůli opravě náměstí nebo už při výstavbě kolektoru, kde však dodavatelem byla rovněž společnost Tchas (nyní Eiffage Construction). Průzkum město nechalo vypracovat poté, co se na náměstí v květnu propadl hasičský vůz. Havárie však nesouvisela s  renovací náměstí.
    Podle Trejbala aktuálně na náměstí nehrozí žádný další propad. Problémy by však mohly vzniknout například v případě, že přijdou větší povodně.
    Roční rekonstrukce Masarykova náměstí skončila v červnu 2007. Vydlážděno je téměř 10.000 metrů čtverečních. Renovace stála skoro 100 milionů korun. Opravami se kvůli možnému podvodu zabývá i protikorupční policie, která dosud nikoho v této souvislosti neobvinila.
0 komentářů
přidat komentář

Související články