Opravy uzavřou v centru Hradce schodiště Bono publico

Zdroj
Tomáš Kučera
Vložil
ČTK
02.08.2018 01:15
Hradec Králové

Hradec Králové - Hradec Králové zahájí příští týden druhou etapu náročné opravy krytého schodiště Bono publico v historickém centru města. Empírová stavba z roku 1810 je zapsaná v seznamu kulturních památek. Historické schodiště bude uzavřeno od pondělí 6. srpna, informoval ČTK Michal Komárek z kanceláře primátora. Celkové náklady na opravu památky jsou téměř 23 milionů korun.

"Uzavírka potrvá do zimní stavební přestávky a práce budou pokračovat na jaře 2019. Lidé budou moci po dobu oprav využít nedaleké schodiště u krajského úřadu nebo Gočárovo schodiště, vzdálené zhruba 150 metrů druhým směrem k zdravotnické škole," uvedl Komárek.

Původně měla druhá etapa oprav začít letos na jaře, ale kvůli komplikacím při získání stavebního povolení nabrala skluz.

Ve druhé etapě oprav budou kompletně vyměněny schodnice, které budou stejně jako původní, tedy dubové. Archeologové také odhalí zdivo a základy z vnějších stran objektu, což umožní další sanaci památky. Podle radnice není vyloučeno ani další zdržení stavby. Stavbaři na schodišti udělají též nové vnitřní a venkovní omítky, osadí nová okna v tamburech nad odpočívadly, vymění měděné krytiny na střechách a římsách, položí novou pískovcovou a žulovou dlažbu. Udělají i sadové úpravy v okolí, osvětlení a ozvučení objektu. Čeká je i řada dalších sanačních prací a opatření proti vlhkosti. Aby schodiště přestalo být cílem vandalů, bude tam instalován kamerový systém napojený na městskou policii.

Loni na podzim stavbaři zdivo schodiště ošetřili odsolovacími omítkami a zabudovali do něj speciální technologii proti vzlínání vody z podloží, takzvanou elektroosmózu. Letos opravy potrvají tak dlouho, jak počasí dovolí. V zimě by se schodiště opět mohlo pro veřejnost otevřít.

Schodiště Bono publico, které má 70 stupňů, je charakteristické třemi věžičkami postavenými nad třemi odpočívadly. Původně spojovalo město s tehdejším kasárnami hradecké pevnosti. Dnes tvoří frekventovanou spojnici mezi starým městem a areálem středních a vysokých škol.

Loňské práce na schodišti přišly městskou pokladnu na na 2,36 milionu korun, druhá etapa má rozpočet téměř 20,5 milionu korun. Město bude většinu hradit z vlastního rozpočtu, od ministerstva kultury má příslib dotace ve výši zhruba 2,3 milionu korun.

0 komentářů
přidat komentář

Související články