Opravený historický dům v Jihlavě novým názvem Stříbrný připomíná historii města

Vložil
ČTK
15.05.2024 22:10
Jihlava

Atelier Štěpán

Jihlava – Jihlavská radnice dnes odborné veřejnosti představila opravený historický dům na Masarykově náměstí. Novým názvem Stříbrný dům připomíná slavnou historii někdejšího královského horního města spojenou s těžbou stříbra. V domě se našlo i vybavení mincovny ze 13. století, což je evropsky významný nález, řekl náměstek primátora Martin Laštovička.


Archeologické nálezy představuje expozice v gotické spodní části domu. V moderně upraveném podkroví s prosklenými průhledy se zabydluje centrum dokumentárního filmu a badatelna zaměřená na architekturu. V domě má místo také městská organizace Brána Jihlavy, která se stará o kulturu a cestovní ruch, je tam rovněž jeden apartmán pro ubytování různých hostů. Do přízemí se vrátila čajovna, její prostor je rozšířený novodobou přístavbou do dvora.

"Je to pět let, co ten prvotní záměr vznikl, opravit tento dům," uvedl náměstek. Připomněl to, že uskutečnit investici za 80 milionů korun městu umožnila dotace z takzvaných norských fondů. Uvedl, že stříbrná linie odkazující na stříbrnou Jihlavu prochází celým domem.

Podle architekta Marka Štěpána se do šedostříbrné barvy domu propsalo i filmové plátno centra dokumentárního filmu. "Když jste mě oslovili s návrhem obnovy tohoto domu, uvědomoval jsem si, že absolvuji dobrodružnou pouť," řekl. Připomněl omezený čas projektu i hledání jeho formy a obsahu. Uvedl, že chtěl vytvořit svobodný prostor a nechat zaznívat rozdílné přístupy k tvorbě a řemeslu.

Cenný dům v městské památkové rezervaci patří městu od roku 1907. Naposled byla jeho patra různými přestavbami rozdělená na byty. Stavební práce začaly koncem roku 2021. V domě jsou restaurované prvky z různých období doplněné novodobými pracemi, často inspirovanými nálezy v domě, například motivy starých kachlů. Nová je i výmalba dobře technicky vybaveného hudebního sálu, v němž se mohou konat projekce, přednášky i koncerty.

Rekonstrukci nejen Stříbrného domu se bude věnovat odborná konference Architektura obnovy 16. a 17. května. Vystoupí na ní i architekt Marek Štěpán a archeolog Šimon Kochan. Program pro veřejnost bude v domě od 17. do 19. května.
0 komentářů
přidat komentář