Opravená tančírna v Račím Údolí je na seznamu kulturních památek

Vložil
ČTK
19.08.2019 23:40
foto: www.georgshalle.cz

Jeseník – Areál secesní tančírny s parkem v Račím Údolí na Jesenicku, který dlouhá léta chátral a nakonec jej převzala a opravila obec Bernartice, byl zařazen na seznam kulturních nemovitých památek. ČTK to dnes sdělil mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Vlastimil Staněk.


Obec Bernartice za zchátralou památku před několika roky zaplatila Českým drahám 300.000 korun a poté se spolu s dobrovolníky pustila do její obnovy. "Úspěšná záchrana této vzácné ukázky slezské secesní architektury byla vyvrcholením letitého zájmu ze strany olomouckého pracoviště NPÚ a veřejnosti. Do seznamu kulturních nemovitých památek byla zařazena pro její architektonickou a historickou hodnotu, i pro výjimečný přístup k její obnově," uvedl Staněk.

Tančírnu nechal postavit v letech 1906 a 1907 vratislavský biskup Georg Kopp. Patřila k oblíbeným výletním místům, kde se odehrával čilý společenský život. Po roce 1945 ale začala rychle chátrat. V letech 2014 a 2015 pak rekonstrukci Tančírny zajistila obec Bernartice. "Detaily obnovy byly konzultovány také s památkáři NPÚ. V průběhu záchranných prací se povedlo zachovat výjimečné památkové hodnoty této stavby, pro které je třeba ji památkově chránit," dodal Staněk.

O osudu secesní památky, která leží v katastru města Javorník, se dlouho diskutovalo. Tančírnu chtěla původně přesunout na své území obec Loučná nad Desnou na Šumpersku. Obec plánovala zchátralý objekt rozebrat a přestěhovat k loučenskému rybníku Kocián. Vybudovat v ní chtěla zázemí pro kulturní a společenské akce. Návrh Loučné podporovali i památkáři. Záměr ale v Javorníku vzbudil vlnu nevole, lidé dokonce začali podepisovat petici proti přestěhování památky. Obec poté od návrhu ustoupila a památka byla opravena na původním místě.

"Tančírna, která je dokladem dřívějšího kulturního života v kraji, slouží dnes nejen ke kulturním a společenským účelům, ale také jako zastávka výletníkům, kterým poskytne místní kavárna a turistické Infocentrum příjemné chvíle odpočinku," podotkl Staněk.

Tančírna v Račím Údolí v roce 2017 vyhrála v anketě Sedm divů Olomouckého kraje, která propaguje pozoruhodná místa regionu a místní pamětihodnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články