Oprava Valdštejnské lodžie u Jičína bude dražší

Vložil
ČTK
08.03.2021 19:10
Jičín

Jičín – Oprava barokní Valdštejnské lodžie u Jičína bude o téměř tři miliony korun dražší, než se čekalo. Důvodem je špatný stav zdiva a trámů, na který se přišlo až při rekonstrukci. Nově by stavba měla stát 30 milionů korun včetně DPH. Rekonstrukce je součástí česko-polského projektu Cesta Valdštejnských architektů, který je podpořen evropskou dotací. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Jan Jireš.


Oprava začala na konci roku 2019 a týká se budov v severovýchodní části areálu, a to objektů takzvaného Čestného dvora. Stavbaři opraví osm místností, sklepní prostory, schodiště a vstupní portál do sklepa. Vybudují víceúčelový sál, který bude vybavený audiovizuální technikou, zásuvným hledištěm, šatnou, zázemím, několika foyer a skladem. Vše by mělo být hotové na jaře 2022.

Při bourání stavbaři zjistili, že zdivo stěn je značně nesourodé a stěny jsou staticky nestabilní. "Některé části je třeba odstranit a znovu vyzdít. V prostoru bývalé černé kuchyně byly zjištěny poruchy klenby, kterou je třeba staticky zajistit. Také je třeba opravit historicky cenné omítky, jež se zde nacházejí," uvedl Jireš s tím, že všechny úpravy se dějí po konzultaci s památkáři.

Cílem česko-polského projektu je zviditelnit a oživit památky z doby Albrechta z Valdštejna na Jičínsku a v sousedním polském Kladsku. I když se projekt zaměřuje hlavně na rekonstrukci lodžie a polského zámku Gorzanów, součástí je i propagace dalších památek, například zámků Humprecht, Náchod a muzea v Klodzku.

Lodžii nechal v 17. století vybudovat Albrecht z Valdštejna jako svou reprezentativní příměstskou vilu se zahradou a parkem. Areál však nebyl nikdy dokončen. Lodžie stojí pod vrchem Zebín na okraji městské části Sedličky a s centrem města ji spojuje dvoukilometrová lipová alej.

Před 30 lety byla lodžie téměř ruinou. Město od té doby do oprav dalo kolem 80 milionů korun. Jako první nechala radnice opravit v roce 1990 střechu lodžie. Dále se podařilo například udělat nové toalety, opravit střechy, části omítek a opravit zdi v parku. Kulturní akce v lodžii organizuje spolek Valdštejnské imaginárium.
0 komentářů
přidat komentář