Oprava střechy vyšehradské baziliky vyjde na 45 mil. Kč, má trvat do roku 2029

Vložil
ČTK
20.06.2024 07:40
Praha


Praha - Oprava břidlicové střechy vyšehradské baziliky svatého Petra a Pavla vyjde podle odhadů kapituly, která ji vlastní, na 45 milionů korun. Stavební práce se plánují na polovinu července a měly by trvat do roku 2029. Konsorcium firem Konsit a Střechy Vrňata & Žáčik, které vyhrálo výběrové řízení, vymění téměř 60.000 břidlicových tašek a téměř 500 metrů trámů. Kolegiátní kapitula na pražském Vyšehradě plánuje větší část peněz na opravu sehnat ve veřejné sbírce a prodejem uměleckých předmětů z břidlice sundané ze střechy. Dnes to řekli zástupci církve novinářům. Poslední větší oprava střechy baziliky se uskutečnila před 40 lety.


Z vlastních zdrojů bude kapitula investovat zhruba 16 milionů korun, dvěma miliony korun přispěje pražský magistrát a milion přislíbilo ministerstvo kultury. Zbylou částku chce sehnat vlastník ve veřejné sbírce, benefičními koncerty a prodejem uměleckých předmětů z břidlice. "Na financování opravy má podstatný vliv fakt, že Evropská unie nepřispívá na obnovu památek na území hlavního města Prahy. Jsme proto do značné míry odkázáni na dárce z řad občanů i návštěvníků," řekl děkan Vyšehradské kapituly Michal Němeček.

Poslední větší oprava střechy se uskutečnila v letech 1984 až 1986, v roce 2014 pak kapitula opravila nejvíce poškozenou čtvrtinu střechy nad severní boční lodí. "Neboť tato strana kostela je nejvíc namáhána povětrnostními vlivy. Při pohledu ze hřbitova tak lze zřetelně vidět rozdíl mezi zánovní krytinou a dožívající drolící se břidlicí," uvedl stavební technik Vyšehradské kapituly Jan Matějovský.

V nynějším projektu se vymění střecha nad hlavní lodí a boční lodí směrem k parku. Kromě výměny břidlice by měla oprava také obnovit původní motiv, který střeše vtiskl architekt Josef Mocker a který vznikne využitím dvou barev břidlice, šedočerné a zelené. Podle ředitele Národní kulturní památky Vyšehrad Petra Kučery motiv připomíná otočený krajkový vzor, kdy na horní a spodní části střechy dominuje zelená břidlice.

Ředitel divize firmy Konsit Jiří Martínek uvedl, že smluvní termín je 5,5 roku, ale budou se snažit práce urychlit. Řekl, že v polovině července zahájí stavební práce, začátkem srpna tesařské práce a v polovině srpna pokrývačské práce. "Nechceme omezovat vlastní provoz, nad památníkem budeme mít pevnou konstrukci, takovou meziskládku. Zábory budou muset nastat v závěrečné fázi opravy," dodal Martínek.

Baziliku svatého Petra a Pavla a Královskou kolegiátní kapitulu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě založil roku 1070 kníže Vratislav II., který byl od roku 1085 prvním českým králem. Vyšehradská kapitula díky tomu patří mezi nejstarší instituce v České republice. Současná novogotická podoba baziliky pochází z roku 1903. Vychází z plánů z roku 1877, které vypracoval Josef Mocker. Bazilika je od roku 1993 prohlášena za památku světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2003 povýšil papež Jan Pavel II. vyšehradský kapitulní chrám na papežskou baziliku minor.
0 komentářů
přidat komentář