Opava opravila arkády ve Dvořákových sadech, vznikl nový odpočinkový prostor

Vložil
ČTK
27.07.2022 07:40
Opava

Opava - Město Opava dokončilo rekonstrukci arkád ve Dvořákových sadech. Z léta zaned- baného místa, kde pobývali bezdomovci, se stal odpočinkový prostor, v němž chce město pořádat i kulturní akce. Oprava přišla téměř na tři miliony korun. ČTK to dnes řekl opavský primátor Tomáš Navrátil.


"Dlouhodobě tu byl neutěšený stav, de facto se zde zdržovali pouze bezdomovci. Bylo to tady zapáchající, moc lidí se sem nepřibližovalo, když někdo šel okolo, radši zrychlil, aby se u tohoto místa nemusel zdržovat," popsal stav arkád před opravou primátor. Veřejnost podle něj po opravě arkád dlouho volala.

"My jsme nejprve chtěli udělat základní opravy, to znamená nějaký nátěr a opravu střechy. Nicméně při realizaci jsme zjistili, že se musí udělat i hlubší opravy. Spravovala se základní deska a také se musela spravit celá střecha. Nemohlo se udělat jenom oplechování, ale musela se udělat komplet nová střecha," řekl Navrátil.

Město nechalo upravit a vydláždit i veřejný prostor kolem arkád. Stavba má také nové osvětlení. "Původně nebylo v plánu, my jsme chtěli udělat pouze rozvody, ale když už jsme to měli nachystané, tak jsme to udělali najednou," řekl primátor. V místě je rovněž instalována policejní kamera.

"Chceme, aby to byl živý veřejný prostor, to znamená nejenom veřejné akce jako výstavy a podobně, ale aby se tady lidé zdržovali i během dne," řekl Navrátil. U arkád by podle něj měla vzniknout kavárnička nebo stánek, aby se z místa opravdu stala odpočinková zóna i pro běžné dny.

Arkády patří městu od roku 2017. Dříve byly součástí farní zahrady komendy Řádu německých rytířů. Město tam chce pořádat výstavy, koncerty nebo menší divadelní představení.

První akcí, která v arkádách začala dnes, je výstava komiksu Lucie Seifertové Gregor Johann Mendel a strastiplný příběh genů ke 200. výročí narození zakladatele genetiky. Mendel, který se narodil v Hynčicích, nynější části Vražného na Novojičínsku, v Opavě strávil část svých studií.
0 komentářů
přidat komentář

Související články