Odpůrci obchodů a stadionu v Hradci napadli projekt u soudu

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
06.02.2014 16:45
Hradec Králové

Hradec Králové - Odpůrci mnohamiliardové stavby obřího nákupního centra a fotbalové arény v Hradci Králové napadli správní žalobou pravomocné územní rozhodnutí k celému projektu. U hradeckého krajského soudu se domáhají zrušení územního rozhodnutí. ČTK to dnes řekl odpůrce projektu a hradecký zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec) z Českého svazu ochránců přírody Orlice. Stadion má stavět město. Obchodní centrum měla původně stavět německá ECE, nově s ní má do projektu vstoupit slovenská HB Reavis.

    Dosavadní projekt počítá s tím, že město developerům prodá lukrativní pozemky vedle městského malšovického stadionu "pod lízátky" pro obchodní centrum. Utržené peníze pak radnice vloží do přestavby stadionu. Pokud by projekt obchodů soudy zarazily, vedení města již dříve nevyloučilo, že by arénu za stovky milionů korun stavělo a financovalo zcela samo. Celý projekt má stát asi 3,75 miliardy korun.
    Pod společnou žalobu jsou vedle Českého svazu ochránců přírody Orlice podepsáni ještě zástupci sdružení Kruh pro občanskou společnost a sdružení Cesta trvalé prosperity. Vedle zrušení územního rozhodnutí žádají soud i o to, aby soud do vydání verdiktu o žalobě pozastavil platnost územního rozhodnutí.
    Hlavní výhradou odpůrců je údajná podjatost úředníků hradecké radnice rozhodujících o územním rozhodnutí. "Úředníci jsou závislí na městě, které je spoluinvestorem projektu. Jde tu o střet zájmů," řekl Záruba. Úřady se také podle odpůrců nevypořádali se všemi připomínkami k negativním vlivům stavby, zejména v oblasti znečištění ovzduší a dopravy. Při samotném procesu vydání územního rozhodnutí se úřady podle Záruby také dopustily řady procesních pochybení, například krajský úřad se prý některými body odvolání zabýval zcela nedostatečně.
    Odpůrcům přes pět let připravovaného projektu vadí stavba obchodů v lokalitě nedaleko historického centra města, proti samotnému stadionu nejsou. "Urbanisticky to tam nepatří. Alternativou je stadion v úsporné variantě na úrovni 300 milionů korun," řekl ČTK kritik projektu a hradecký zastupitel Martin Hanousek (Změna pro Hradec).
    Přes hrozbu soudního zastavení projektu město na jeho přípravě dál pracuje. Schvalování dodatků ke smlouvám, které by počítaly se zapojením HB Reavisu, by mohlo zastupitelstvo schvalovat v březnu, uvedl minulý týden náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09). Město podle něj hodlá do konce února požádat o stavební povolení na stadion. Developeři si budou o stavební povolení na obchody také žádat sami. Územní rozhodnutí k projektu město a ECE získaly společně.
    Princip malšovického projektu spočívá v tom, že ECE od města za 259 milionů korun koupí pozemky pro své nákupní centrum Arkády. Město si pak samo asi za půl miliardy korun postaví nový stadion. ECE se také zavázala, že fotbalovému klubu během deseti let dá 176 milionů korun a zaplatí asi 115 milionů korun za infrastrukturu, dopravní napojení a demolici stadionu. HB Reavis již dříve uvedla, že povinnosti vůči městu a fotbalovému klubu hodlá dodržet.
0 komentářů
přidat komentář

Související články