Obřadní síň na Ústředním hřbitově v Brně se otevřela po roční rekonstrukci

Vložil
ČTK
04.09.2023 19:05
Brno

Bohuslav Fuchs
Josef Polášek


Brno – Obřadní síň na Ústředním hřbitově v Brně se dnes po rekonstrukci otevřela veřejnosti. Rekonstrukce trvala rok a zahrnovala statické zajištění budovy, nové rozvody elektřiny a plynu, očištění pláště budovy, obnovu podlah, výmalby i repase dveří a osvětlení. Novinkou je podle ředitelky Správy hřbitovů města Brna Aleny Říhové dataprojektor umožňující při posledním rozloučení promítání fotografií nebo videí ze života zesnulého a robotický katafalk, který je první svého druhu v Česku.


"Podoba samotného katafalku se vrátila do původního stavu, jak ji navrhli architekti Bohuslav Fuchs a Josef Polášek. Výměnou prošla hydraulika v suterénu, která téměř dvoutunový katafalk umožňuje zvednout až do výšky 2,3 metru. Katafalk je robotický, navigovaný pomocí magnetického černého pásku na podlaze a samočinně přijíždí a odjíždí. Ovládaný je dálkově," popsala Říhová.

Kompletní rekonstrukce památkově chráněné budovy stála bez DPH 66,3 milionu korun a dohlíželi na ni památkáři. Obřadní síň slouží k posledním rozloučením šest dní v týdnu a denně se v ní uskuteční pět až osm obřadů. Funkcionalistická stavba podle návrhu architektů Fuchse a Poláška byla dokončena v roce 1926.

Ústřední hřbitov v Brně letos slaví 140 let od svého vzniku, je největším hřbitovem v České republice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články