Nový terminál v Jablonci bude ze skla se zelenou střechou

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
16.03.2018 12:35
Jablonec nad Nisou

DOMYJINAK

Jablonec nad Nisou - Nový dopravní terminál v Jablonci nad Nisou bude ze skla, střechu hlavní budovy pokryje zeleň. Náklady se odhadují na 200 milionů korun a město na něj chce žádat dotace z Integrovaného programu rozvoje území Liberec-Jablonec. Radnice dostala devět návrhů, nakonec ale zbyly jen dva, které splnily náročné zadání. Vítězem se stal návrh pražského ateliéru DOMYJINAK architekti, se kterým bude teď radnice jednat o přípravě projektu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).


"Snažili jsme se tím návrhem o rozšíření městského prostoru Dolního náměstí o pěší zónu, kde by byl objekt, který by sloužil nejen dopravě, ale hlavně občanům města. Snažili jsme se o zapojení řeky Nisy do toho veřejného prostoru. Dalším záměrem bylo vytvoření dvojice letících střech, které vytvářejí střešní zazeleněnou krajinu. Ta koresponduje s předpolím muzea skla,"
řekl jeden z autorů návrhu Petr Šikola. Projekt počítá mimo jiné s výstavbou jezu na Nise, který zvedne hladinu a přiblíží ji lidem. Součástí projektu je i prosklená lávka, která propojí terminál s městem a nedalekou vlakovou zastávkou.

Podobu terminálu hledalo město v otevřené urbanisticko-architektonické soutěži. Jen vypracovat její zadání trvalo téměř rok. Nezávislým organizátorem a administrátorem soutěže se stala společnost MOBA Studio. "Tato soutěž byla velmi exaktně zadána, Jablonec hledal kvalitního partnera pro realizaci nelehkého dopravně-urbanistického záměru. Jsme přesvědčeni, že zadavatel získal kvalitní projektový tým pro nadcházející roky spolupráce. Město tím získá nové centrum," řekl za organizátory soutěže Igor Kovačević.

Jablonec plánuje výstabu terminálu s podzemním parkovištěm pro dvě stovky vozů. Podle primátora Petra Beitla (ODS) patří projekt k největším investičním akcím ve městě v posledních letech. Náklady jsou srovnatelné s projektem revitalizace teplárenství, který město dokončilo před dvěma lety. Terminál navazuje na plánované prodloužení tramvajové trati z Liberce do Jablonce, které připravuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce. Dnes tramvajová trať končí v Jablonci u Tyršových sadů a v plánu je její prodloužení přes Soukennou ulici a Dolní náměstí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články