Novou budovu nedostane knihovna, ale filmový archiv

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
24.07.2008 15:50
Praha

Praha - Zatímco čeští knihovníci se zatím pravděpodobně nové budovy pro Národní knihovnu nedočkají, těšit se na ni mohou filmoví badatelé. Novou budovu pro Národní filmový archiv (NFA) slibuje program péče o národní kulturní poklad spravovaný ministerstvem kultury. Zatím pro stavbu nemá pozemek, ale počítá, že by mohla stát kolem 345 milionů korun - tedy více než desetkrát méně, než na kolik se odhadoval projekt nové Národní knihovny. Archivní budova by ale mohla začít vznikat až v roce 2013.

    Program počítá i novým depozitářem a rekonstrukcí historické budovy Uměleckoprůmyslového muzea či depozitářem a přístavbou k současnému sídlu Národního technického muzea. Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) plánuje, že do roku 2017 na obnovu a rozvoj pěti státních kulturních institucí půjde přes deset miliard korun, tedy víc, než činí celý jeden roční rozpočet resortu.
    Program schválila vláda v roce 2006 s tím, že do roku 2014 do něj půjde 10,3 miliardy korun ze státního rozpočtu a ze zrušeného Fondu národního majetku (FNM). Na středečním jednání vlády ministr program prezentoval tak, že by měl pokračovat do roku 2017.
    Vedle zmíněných institucí má program pečovat o Národní muzeum a Národní knihovnu (NK). Muzeum v letech 2007 až 2017 dostane z programu skoro 4,5 miliardy korun, půjdou hlavně na rekonstrukci hlavní budovy na Václavském náměstí. Za 165 milionů korun se bude rekonstruovat i bývalá budova Federálního shromáždění, kterou muzeum dostane a která se s historickou budovou propojí.
    NK by měla v letech 2007 až 2016 čerpat z programu 2,8 miliardy korun. Na miliardu přijde rekonstrukce Klementina, která již začala. Její dokončení ale vedení NK podmiňovalo vznikem nové budovy. Podle středečního vyjádření Jehličky je však projekt Jana Kaplického zastaven, ministerstvo se chce soustředit právě na Klementinum, kde jsou podle něj rezervy, a na další stavbu depozitáře v Hostivaři. Podle vedení NK ale depozitář není dlouhodobým řešením, stačí prý přibližně sedm let. Podle ministra se už zpracovává záměr stavby, letos by se na ni z programu mělo čerpat přibližně 61 milionů korun.
    Zatímco o muzeu a knihovně a jejich neutěšeném prostorovém zázemí se často mluví, o NFA se moc neví. A to i přesto, že patří k deseti nejvýznamnějším filmovým archivům na světě. Vedle novostavby pro něj teď ministerstvo chce i nový archivní areál za 190 milionů korun, který by měl vzniknout v Hradištku v Praze-západ, kde má archiv dislokované pracoviště. Realizace se plánuje na rok 2011.
    Zcela přeplněné sbírkovými předměty je Uměleckoprůmyslové muzeum, postavené počátkem 20. století. Dostane proto nový centrální depozitář v Praze Stodůlkách, kde by se mělo stavět v roce 2012 a náklady jsou přibližně 570 milionů korun. Historická budova by se pak měla za 420 milionů korun rekonstruovat, časový odhad je stejný jako stavba depozitáře.
    Národní technické muzeum už se opravuje, mělo by ale také dostat další depozitář v Praze Čelákovicích a je zpracován záměr na přístavbu hlavní budovy na Letné.
    V roce 2006 do programu péče o národní kulturní poklad směřovalo 65,5 milionu korun z FNM, loni 592,5 milionu korun. Letos je příspěvek z FNM nejvyšší a činí 643 milionů korun; od letošního roku také přispívá státní rozpočet - 134 miliony korun. Příspěvky z FNM se budou dále snižovat a skončí v roce 2011, příspěvky z rozpočtu mají naopak růst.
0 komentářů
přidat komentář

Související články