Nová stanice metra Střížkov už vyrůstá nad zem

Vložil
ČTK
16.05.2006 23:20
Praha

Praha - Nová stanice pražského metra Střížkov na budovaném prodloužení trasy C z Ládví do Letňan už vyrůstá nad zem. Dělníci tam nyní staví obří ocelové nosníky, na které bude zavěšena nerezovými táhly konstrukce zastřešení. Pod střechou by měla být stanice, která bude tvořit architektonickou dominantu proseckého sídliště, příští rok v únoru, řekl novinářům na dnešní prohlídce vedoucí projektu Petr Hankovec z firmy Hochtief VSB.

Úsek metra z Ládví do Letňan o délce 4,6 kilometru by měl být otevřen v roce 2008. Náklady budou zhruba 15,5 miliardy korun. Hodnota zakázky na výstavbu stanice Střížkov je podle Hankovce asi 1,3 miliardy korun.
Stanici Střížkov navrhl architekt Patrik Kotas, který je mimo jiné autorem vzhledem výjimečné tramvajové trati z Hlubočep na Barrandov. "Ocelová konstrukce bude stanici Střížkov činit jednou z nejzajímavějších v síti metra," uvedl Hankovec.
Železobetonové konstrukce v podzemí už jsou v podstatě hotové, dělníci staví prahy pro koleje. Na montáž ocelových nosníků, které budou jako celá ve finále prosklená stanice ve tvaru oka, musela firma použít největší pojízdný jeřáb v České republice. Oblouky nosníků se klenou do výše 20 metrů nad zemí, střecha bude o něco níž.
Ve stanici nebude nástupiště uprostřed, ale stejně jako na Vyšehradě nebo Hlavním nádraží po stranách. Její součástí bude podchod pod Vysočanskou ulicí. Zajímavostí je mimo jiné to, že pro tělesně postižené lidi tam budou netypické kruhové výtahy. Přímo ve stanici budou růst stromy.
Hlavní stavební práce na stanici by měly podle Hankovce skončit příští rok v září, pak se budou montovat technologická zařízení. Počátkem roku 2008 by měl začít zkušební provoz. Na budovaném úseku metra budou ještě další dvě stanice, Prosek a konečná v Letňanech. Podle Hankovce jsou zhruba ve stejné fázi výstavby jako Střížkov.
Nový úsek metra staví konsorcium firem Metrostav, Skanska a Subterra. Stanici Střížkov buduje Hochtief VSB ve sdružení s OHL ŽS.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
soutěž?
manolo
17.05.06 05:56
Doplnění
Daniel John
17.05.06 11:05
zobrazit všechny komentáře

Související články