Nová kolínská knihovna v areálu zámku nebude, mohla by stát na Jiráskově náměstí

Vložil
ČTK
28.02.2024 20:10
Kolín


Kolín - Kolín kvůli požadavkům památkářů opustil návrh vybudovat novou městskou knihovnu v areálu zámku na místě proluky po takzvaných ječných půdách. Novostavba vedle zámku by podle památkářů nesměla přesáhnout výšku dvou pater, což podle města není dostačující. Město proto zřejmě pro záměr vybudovat moderní knihovnu vybere Jiráskovo náměstí, které v dalších letech čeká rekonstrukce. Radnice o tom dnes informovala na webu.


Návrh na moderní knihovnu má vzejít z architektonické soutěže. Město ji pro lokalitu v areálu zámku mělo připravenou na konci loňského roku. Vyjádření památkářů ale podle architekta města Davida Mateáska zahrnovalo také požadavek na výšku budoucí stavby. "Výška zástavby nesmí přesáhnout výškovou hladinu historicky zaniklé stavby, max. by měla dosahovat do výšky zaniklých ječných půd patřících pivovaru," uvedli památkáři v odborném vyjádření. Podle Mateáska splnění takové podmínky neodpovídá principu architektonické soutěže. "Veřejná instituce městské knihovny odpovídající velikosti města Kolína se do dvoupodlažní stavby ani nevejde," míní architekt.

Zadání soutěže nyní město přepracovává, hotové by mohlo být v dubnu. Na Jiráskově náměstí, jehož novou podobu město připravuje, by mohla knihovna stát na západní straně. Podle Mateáska má přesun zamýšlené stavby řadu výhod. "Je to též šance na využití všech investic ve směru moderní novostavby, neboť odpadají nemalé investice související se sanací dochovaných historických sklepů pod ječnými půdami apod. a omezující požadavky památkové péče, které je mnohdy nelehké propojit s podmínkou energetické úspornosti novostaveb veřejných institucí," uvedl.

Kolínská městská knihovna nyní sídlí v Husově ulici v budově bývalé České spořitelny. Kromě zvýšení kapacity pro knižní fond by měla nová budova nabídnout například i komunitní prostor.

Do diskuze o novém umístění budoucí knihovny se mohou lidé zapojit na veřejném setkání. Uskuteční se 11. března od 17:00 v komunitním centru v Mnichovické ulici.
0 komentářů
přidat komentář

Související články