Nevyužitá budova Skloexportu v Liberci se bude dražit

Vložil
ČTK
14.11.2022 07:30
Liberec

Jeřab

František Vahala

Archiv Jaroslava Zemana, www.liberec-reichenberg.net

Liberec - Léta nevyužitá budova někdejšího Skloexportu v Liberci s bude v příštím týdnu dražit, stát za ni chce více než 79 milionů korun. Prodat se ji pokouší od roku 2008. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásil výběrové řízení s elektronickou aukcí, která se uskuteční od 15. do 16. listopadu. Podmínkou účasti je složení osmimilionové kauce. Liberecký kraj ani Liberec do aukce nepůjdou, zjistila ČTK.


Liberci budovu ÚZSVM nabídl už v lednu za 67 milionů korun, zastupitelé tehdy koupi odmítli. Podle odhadů potřebuje areál kompletní rekonstrukci za více než půl miliardy korun. Účast v aukci by teď muselo schválit zastupitelstvo. "Aukce přišla v pro nás nevhodný čas po ustavujícím zastupitelstvu, znamenalo by to svolávat mimořádné zastupitelstvo, ale nejsme vůbec dohodnutí na rozpočtu, takže by to bylo problematické," řekl ČTK liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Že by budovu mohl koupit nějaký "obchodník s chudobou" a otevřít tam ubytovnu, se Zámečník nebojí. "V územním plánu, který jsme schválili v únoru letošního roku, jsme budovu označili jako plochu s veřejnými službami," řekl. Pro bydlení by tak byla nutná změna územního plánu. Úpravy pro bydlení by navíc byly kvůli hygienickým a požárním předpisům velmi náročné a drahé. "To jsme zjistili, když jsme na jaře chtěli budovu upravit pro ubytování uprchlíků," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Kraj chtěl na jaře v budově ubytovat až 500 ukrajinských uprchlíků, se státem se ale na bezúplatném převodu areálu nedohodl. Do aukce teď podle Půty kraj nepůjde. "Já jsem panu ministrovi (Zdeňku Stanjurovi (ODS)) psal, aby tu budovu neprodávali," řekl ČTK hejtman. Budova před lety postavená pro úředníky by podle něj měla sloužit státním úřadům. Například finanční úřad si podle něj za drahé peníze pronajímá prostoty v budově soukromého vlastníka, přitom stát vlastní budovu na lukrativním místě ve městě jen pár kroků od ní.

Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili podle projektu architekta Františka Vahaly na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Světově proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala ve druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, poslední nájemci opustili areál o osm let později. Všechny pokusy areál o podlahové ploše 9357 metrů čtverečních prodat skončily neúspěchem.

Budova léta patřila generálnímu finančnímu ředitelství. Poprvé objekt nabídlo v srpnu 2008, kdy soudní znalec stanovil minimální cenu na 84,6 milionu korun, zájemce se ale nenašel. Prodat se areál nepodařilo ani v dalších letech, kdy se cena postupně snižovala až na 45 milionů korun. V květnu 2020 převzal budovu ÚZSVM, podle mluvčí úřadu Michaely Tesařové o budovu neprojevila zájem žádná státní instituce, proto pro ni úřad hledá nového majitele prostřednictvím transparentní elektronické aukce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články