Národní technická knihovna v lednu zahájí zkušební provoz

Vložil
ČTK
01.10.2008 14:25
Praha

Praha - Zkušební provoz Národní technické knihovny na Flemingově náměstí v Praze 6 by měl začít 1. ledna 2009. Na jaře příštího roku se do ní začnou z Klementina stěhovat knihy. V červnu se spustí provoz výpůjčního systému knihovny, sdělila ČTK mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Slavnostní otevření knihovny je naplánováno na září 2009.
    Ministerstvo má na starosti projekt výstavby knihovny, která by měla stát asi 2,5 miliardy korun. Stavba se bude splácet postupně do roku 2014. Budova bude mít kapacitu pro více než 1,7 milionu knih. Zhruba 1,2 milionu svazků bude možné uchovávat ve třech podzemních skladech. Zbytek se vejde do volného výběru, který bude ve čtyřech nadzemních patrech.
    V nové knihovně budou mít čtenáři k dispozici sloučené knihovní fondy Státní technické knihovny (STK) a knihoven Českého vysokého učení technického v Praze a Vysoké školy chemicko-technologické v  Praze. Studenti těchto škol budou mít knihovnu po ruce. Očekává se, že ročně ji navštíví až okolo 900.000 návštěvníků.
    V knihovně bude zavedeno asistované i samoobslužné půjčování a vracení publikací. Venkovní samoobslužný návratový box na vracení vypůjčených dokumentů bude přístupný 24 hodin denně.
    V budově bude asi 1200 studijních míst, dalších 300 bude určeno pro relaxaci. Návštěvníci budou moci zavítat do jedné ze čtyř počítačových učeben s  celkem 180 místy. Využít budou moci také například studovny pro tělesně handicapované a multimediální studovny vhodné také pro zrakově postižené. Noční studovna bude v provozu nonstop.
    V provozu bude 24 informačních terminálů pro přístup do online katalogů, po celé knihovně budou volně umístěné počítače. Registrovaní uživatelé budou moci zdarma využít WiFi síť. Odpočinout od studia si návštěvníci budou moci například v kavárně se 150 místy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články