Národní muzeum hledá projektanta rekonstrukce své budovy

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
15.09.2008 09:25
Praha

Praha - Pražské Národní muzeum (NM) vyhlásilo výběrové řízení na projektanta generální rekonstrukce hlavní budovy na Václavském náměstí. Ta má začít v roce 2011, trvat čtyři roky a bude stát 4,5 miliardy korun.

    "Vrcholí přípravná fáze, zaměřená na zpracování průzkumů, technickou inventuru stavu objektu, uživatelský záměr a studie proveditelnosti rekonstrukce. V listopadu chceme vybrat zpracovatele projektové dokumentace," řekl ČTK náměstek pro investiční rozvoj NM Milan Plaček. Ta zahrne i spojovací chodbu, která muzeum propojí s vedlejším objektem někdejšího Federálního shromáždění.
    "Datum jeho převzetí se posunul. Počítáme, že po odstěhování Rádia Svobodná Evropa ho převezmeme na přelomu května a června příštího roku," řekl ČTK generální ředitel muzea Michal Lukeš. Výběr projektanta rekonstrukce považuje za významný i z hlediska realizace dohody vlády, ministerstev kultury, dopravy a magistrátu týkající se převedení severojižní magistrály do tunelu za budovu muzea. Jejím cílem je propojit Václavské náměstí s muzeem a pěším bulvárem s Vinohradskou třídou.
    "Harmonogram přípravných prací, s nímž souvisí i čerpání finančních prostředků, se nám daří plnit," řekl Lukeš. Do začátku stavebních prací bude z celkové částky 4,5 miliardy proinvestováno zhruba 700 milionů korun právě na akce rekonstrukci předcházející. V současné době se už stěhují přírodovědné sbírky do Horních Počernic. V terezínských kasárnách vznikají další depozitáře, kam se v příštích letech přestěhují historické sbírky a knihovna.
    Podle Plačka není stěhování jednoduchou záležitostí - jen letos si vyžádá náklady ve výši 400.000 korun; celkem s náklady na vybavení depozitářů půjde o 31 milionů. "Předměty, konkrétně v těchto dnech z oblasti mineralogie, je nutno očistit, zabalit a vhodně uložit," dodal. Nejpozději začátkem roku 2009 bude zřízena pro muzejnictví poněkud atypická funkce logistika. Měl by zkoordinovat všechny práce, aby mohla být prázdná budova předána v roce 2011 zhotoviteli stavby.
    "Je to ohromná budova, národní kulturní památka, která se přes sto let prakticky neopravovala - i proto se věnujeme všem studiím podrobně, abychom pokud možno předešli nečekaným překvapením během rekonstrukce," vysvětlil Lukeš.
    Budova Národního muzea propojená s vedlejším objektem vytvoří jeden návštěvnický a technologický celek. Nabídne tisíce metrů čtverečních moderních expozičních i výstavních prostor, přednáškové a promítací sály, zázemí pro školy a práci s dětmi, muzejní obchody, restaurace a kavárny.
    "Po odstěhování Svobodné Evropy ji chceme ještě v příštím roce alespoň částečně otevřít veřejnosti. Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů připravujeme výstavu s pracovním názvem Be Free. Měla by přiblížit druhou polovinu 20. století, touhu člověka po svobodě a využít fenoménu této rozhlasové stanice, komunistického parlamentu, který tam sídlil, i výročí listopadu 1989," řekl Lukeš. Počítá i s cyklem komentovaných prohlídek celého objektu včetně výkladu o tom, co se tam dělo. Už během příštího roku se tam přestěhuje celá muzejní administrativa včetně ředitelství.
    Národní muzeum obhospodařuje 20 milionů sbírkových předmětů a má pět desítek budov, z nichž je dvacet výstavních. Vloni zahájilo rekonstrukci Národního památníku na Vítkově, kde bude za rok otevřena expozice věnovaná české a slovenské státnosti ve 20. století. Ve výhledu je oprava a inovace expozic Náprstkova muzea a vybudování muzeí dějin sportu a divadla. V plném provozu by měla být hlavní muzejní budova v roce 2018, který bude 200. výročím založení NM.
0 komentářů
přidat komentář

Související články