Nájemníci věžáků v Rozdělově jsou nejméně spokojeni s okny

Vložil
ČTK
18.08.2006 11:10
Praha

Kladno – Nájemníci rozdělovských věžáků v Kladně jsou nejméně spokojeni s kvalitou oken, za nedostatečnou považují také tepelnou izolaci fasády. Naopak více než 60 procent nájemníků je spokojeno se správou domu, s kvalitou dodávky tepla vyjádřilo spokojenost téměř 90 procent nájemníků. Vyplývá to z průzkumu vypracovaného v rámci programu Inteligentní energie pro Evropu, který by měl vyústit v nižší energetickou náročnost bytových domů.

    "Tento projekt podpořený Evropskou komisí se uskutečňuje v šesti evropských zemích. V porovnání s ostatními jsou nájemníci v České republice spokojenější s kvalitou poskytovaných služeb," řekl dnes ČTK ředitel kladenské Správy bytového fondu Vojtěch Munzar s tím, že například v Británii je podle průzkumu se správou domů spokojeno pouze 44 procent nájemníků.
    Program Inteligentní energie pro Evropu by měl vést ke snížení energetické náročnosti bytových domů. Cílem tohoto projektu je připravit doporučení, jak zlepšit kvalitu bydlení a energetických služeb. V České republice byly k průzkumu této problematiky vybrány věžové domy v Kladně–Rozdělově. Město Kladno na projektu spolupracuje se společností CITYPLAN s.r.o., která je pro ČR jeho garantem. Šest věžáků v Kladně-Rozdělově postavených v 50. letech minulého století je zařazeno k chráněným architektonickým památkám.
    První z řady dotazníkových šetření se uskutečnilo v květnu ve 4. a 6. věžovém domě a bylo zaměřeno na zjištění problémů spojených se spotřebou energie v objektech pro bydlení. Problém se špatným stavem oken a tepelnou izolací fasády je podle Munzara obtížně řešitelný vzhledem k tomu, že rozdělovské věžáky jsou předmětem památkové ochrany. "Další problém, kterým je špatný stav elektrických rozvodů v bytech, nyní řešíme rekonstrukcí rozvodů ve všech šesti domech," uvedl ředitel kladenské Správy bytového fondu.
    Velmi důležitou součástí projektu je podrobné měření, které se bude provádět v pěti modelových bytech v pěti zemích po dobu jedné topné sezony. Zjišťovat a porovnávat se bude chování nájemníků s ohledem na teplotu v bytě, větrání a další aspekty, které ovlivňují spotřebu energie, a také zdravé vnitřní prostředí v bytech.
    Výsledkem programu nebude jen doporučení a manuál pro domácnosti, jak lépe hospodařit s teplem, ale i modelové návrhy rekonstrukcí a investic, které by měly snížit spotřebu tepla při respektování zvyků domácností.
0 komentářů
přidat komentář

Související články