Na zakázku na nový objekt IKEM dohlíží Transparency International

Zdroj
Vanda Králová
Vložil
ČTK
15.01.2019 18:55
Praha


Praha - Na veřejnou zakázku na stavbu nového objektu pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) dohlíží nezisková organizace Transparency International (TI). Bude stát asi miliardu korun, většina půjde ze státního rozpočtu. Nemocnice se bude podílet asi z 30 procent, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel institutu Michal Stiborek. Veřejnou zakázku na zhotovitele stavby chce IKEM vypsat letos na jaře, stavba pak bude trvat více než 2,5 roku.


"Protože nakládání s veřejnými prostředky je věc citlivá, hledali jsme způsob, jak to udělat maximálně transparentní. Oslovili jsem TI, aby nám dozorovalo úplně celý proces. Ne pouze výslednou zadávací dokumentaci, ale celý proces přípravy," uvedl Stiborek. Podle něj dohlíželi její zástupci na výběrové řízení na manažera stavby a jsou přítomni i všem schůzkám s potenciálními dodavateli.

Organizace TI se věnuje mapování korupčních rizik a snaze jim předcházet. "Jednotlivé kroky s nimi konzultujeme. Připomínky, které nám k tomu TI dávala, byly vždycky ku prospěchu věci a všechny jsme zatím akceptovali," dodal.

Naposledy v letech 2011 a 2012 stavěla nemocnice pavilon Centra experimentální medicíny. V roce 2015 pak vypsala první architektonickou soutěž na nové pavilony G1 a G2. "IKEM je sice velká nemocnice, ale není už úplně nejmladší. Byla ale postavená dobře v tom, že umožňovala expanzi. Prostory už jsme ale vyčerpali. Pro nás je výstavba nového pavilonu nutný krok, pokud chceme péči v IKEM i nadále rozvíjet," řekl Stiborek.

Ve dvou nových pavilonech situovaných v jedné budově bude sídlit oddělení ARO, kardiologická, metabolická a angiologická jednotka intenzivní péče. Rozšíří se tam také ústavní lékárna, urgentní příjem a technické zázemí nemocnice. "Získáme nová lůžka pro kardiologickou péči, kde se na nás obrací pacienti z celé České republiky a máme poměrně dlouhé čekací lhůty," uvedl. Navýšit bude podle něj také možné počty transplantací, kterých loni IKEM provedl přes 500.

Stavba vyjde na 1,08 miliardy korun, další vybavení na 185 milionů korun. "Důvod, proč cena není výrazně vyšší, je v tom, že jsme se snažili rozumě využívat to, co máme v jiných částech budovy. Doplňujeme jen vybavení, které nám chybí," řekl Stiborek. Uvolněné prostory ve vstupní budově využije IKEM pro standardní kardiologická lůžka.

Nemocnice získala letos v lednu územní rozhodnutí a stavební povolení. Hotová je i zadávací dokumentace na zhotovitele stavby, IKEM ji na konci ledna předloží k připomínkám ministerstvu a TI. "Předpokládáme, že bychom výběrové řízení na zhotovitele stavby chtěli vyhlásit někdy v březnu či v dubnu tohoto roku, kdy dokončíme jednání se zdravotními pojišťovnami o tom, že péči, kterou tam chceme poskytovat, zaplatí," doplnil.

IKEM sídlící v pražské Krči se věnuje zejména léčbě srdečních onemocnění, diabetologii nebo experimentální medicíně. Jeho kardiocentrum ročně provádí přes 1300 operací včetně 40 transplantací srdce a jako jediné v Česku transplantovalo pacientovi i umělé srdce.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Autor návrhu
Lukáš
21.10.19 09:49
zobrazit všechny komentáře

Související články