Na vyhlídce krajského úřadu v Liberci přibyla lavička architekta Plesníka

Vložil
ČTK
21.06.2022 17:05
Liberec

Zdeněk Plesník


Liberec - Masivní dubová lavička věnovaná architektovi Zdeňku Plesníkovi přibyla na vyhlídce v 17. patře krajského úřadu v Liberci. Připomínat má, že právě podle jeho návrhu byla tato nejvyšší budova ve městě v letech 1966 až 1976 postavená. Je vrcholnou ukázkou evropské architektury 60. let 20. století, která v Liberci zůstala ve stínu slavného horského hotelu a vysílače na Ještědu, uvedl mluvčí kraje Filip Trdla.


Jednadvacetipodlažní budova ze skla a betonu byla původně sídlem sídlem Státního výzkumného ústavu textilního, kraj v ní sídlí od roku 2000. Lavička Zdeňka Plesníka je ručně vyrobená. Návrh i realizace je dílem Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci. "My jsme dostali volnou ruku," uvedl ředitel školy Jan Samšiňák. Podle něj se ale při jejím vytváření inspirovali Plesníkovou tvorbou. "Pokud vím, původně se věnoval také ve svých studijních letech dřevooboru a dřevu. Takže pevně věřím, že lavička, kdyby ji mohl vidět, tak by se mu snad líbila, protože, řekl bych, vychází ze základů jeho architektonických návrhů nábytku," uvedl ředitel. Zároveň ale podle něj jde o samostatné svébytné umělecké dílo, na němž by měl být patrný vliv funkcionalistického stylu.

Lavičku pod vedením odborného učitele Miloše Čermáka vytvářeli učni prvního a třetího ročníku školy. Strávili na tom minimálně tři týdny praxe. Podle Radima Berana z prvního ročníku bylo nejnáročnější lepení. "Jsou tam některé úhly, které jdou špatně svěrkami stáhnout," uvedl. Na stažení podle něj měli deset minut, než lepidlo zatvrdlo. "Nakonec se to povedlo," dodal.

Architekt Plesník žil v letech 1914 až 2003. Jeho jméno je spojeno především se stavbami ve Zlíně (Gottwaldově), ale činný byl po celém Československu a jeho díla lze najít i mimo Evropu. Navrhl řadu průmyslových staveb, veřejných a administrativních budov, škol nebo rodinných domů. Nejznámější jsou jeho zlínské vily pro cestovatele Miroslava Zikmunda, Jiřího Hanzelku a pro skladatele Zdeňka Lišku. Mezi další jeho významná díla patří strojírenský závod MEZ Hulín, sídlo Centroprojektu ve Zlíně, sídlo družstva Fotografia ve Zlíně, hvězdárna ve Valašském Meziříčí a v zahraničí pak rozhlasový vysílač v Pekingu.
0 komentářů
přidat komentář