Na podzim se v Praze otevře soukromá VŠ architektury

Vložil
ČTK
06.05.2010 17:25
Praha

Praha - Na podzim se v Praze otevře první soukromá vysoká škola architektury. Ústav s názvem Architectural Institute in Prague (ARCHIP) nabídne bakalářské studium architektury, vyučovat se přitom bude jen v angličtině. Nová škola se bude nacházet v prostorách Veletržního paláce, kde sídlí i Národní galerie. Novinářům to dnes sdělila rektorka školy Regina Loukotová. Zájemci mohou posílat přihlášky až do června, na jeden semestr studia si však musejí připravit 90.000 korun.
    "Koncept výuky je založen na propojení architektury a ostatních oborů a zabývá se také dosud opomíjenými oblastmi jako krajinářská architektura, urbanismus, formování veřejného prostoru či památkové péče," sdělila Loukotová. Historická Praha by prý mohla přitáhnout i studenty z  ciziny, na které nová škola hodně sází.
    Škola dostala státní souhlas teprve tento týden, přihlášky proto přijímá až do 21.června. Na rozdíl od jiných vysokých škol architektury navíc při přijímacích zkouškách nevyžaduje test z  matematiky a geometrie. Podle Loukotové se totiž profilují spíš jako umělecká než technická škola, do budoucna by chtěli vyučovat i magisterský studijní program. Uchazečům tedy stačí zaslat motivační dopis a digitální portfolio svých prací, třeba fotografií nebo kreseb. Z nich pak vybere odborná komise 60 až 80 nejlepších do prvního ročníku.
    Architektura se dá v Česku studovat na pěti dalších školách v Praze, Brně, Ostravě a Liberci. Na zahradní a krajinnou architekturu se pak ještě specializuje Zahradnická fakulta v Lednici. Přijímací testy jsou často i tříkolové, uchazeči musí prokázat znalosti z matematiky, geometrie, ale také výtvarné nadání a všeobecný přehled. Přesto je o studium architektury každoročně obrovský zájem.
    ARCHIP bude s 90.000 korunami za semestr nejdražší českou soukromou školou. "Jsme exkluzivní škola," komentovala to Loukotová s tím, že výuka architektury je finančně nákladná a také chtějí dobře zaplatit kvalitní pedagogy, a to i ze zahraničí.
    Výuka prý bude silně spojena s praxí, absolventi se mohou uplatnit mimo jiné jako experti na krajinnou tvorbu, manažeři v architektonických ateliérech nebo na odborech památkové péče na úřadech.
24 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ach Boze
A.J.K.
06.05.10 10:24
Kvalita
Pelc
06.05.10 10:10
fandím
Maruška
07.05.10 09:34
fašácké studium pro bohaté
Honza
07.05.10 10:53
zobrazit všechny komentáře

Související články