Na opravu příbramského kulturního domu by bylo potřeba 175 mil.Kč

Vložil
ČTK
02.09.2018 11:30
Příbram

Václav Hilský

Příbram - Na opravu příbramského kulturního domu by bylo zapotřebí téměř 175 milionů korun. Město má připravený projekt kompletní rekonstrukce malé scény, celková rozsáhlá oprava památkově chráněné budovy je ale podle radnice nyní nad její síly. Pomoc při dnešní návštěvě částečně přislíbil ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) však zdůraznili, že stát nemůže rekonstrukci zaplatit za město.


Komplex z 50. let minulého století se skládá z velké, malé a klubové scény, kina a velkého společenského sálu. Jeho součástí je také restaurace, kavárna a hotel. Staněk s Babišem uznali, že budova je ve špatném stavu. Podle ministra by bylo potřeba začít s opravami co nejdříve. "Jsme připraveni, pokud bude předložen racionální pohled a racionální rozpočet, se podívat na to, kde můžeme pomoci," uvedl Staněk. Dodal, že to bude věcí dalších debat, město ale nemůže počítat s tím, že mu ministerstvo pošle celou částku.

Babiš míní, že samospráva má stále více peněz, a byl by prý nerad, kdyby Staněk v Příbrami vzbuzoval velká očekávání. Podotkl, že potřeby jsou i jinde a město by si mohlo na opravu také půjčit. Starosta Jindřich Vařeka (ANO) v této souvislosti připomněl, že v Příbrami jsou i jiné projekty a město například plánuje půjčku na rekonstrukci akvaparku.

Rekonstrukce malé scény vyjde na 30 milionů korun a stejná částka bude zapotřebí na výměnu kovových velkoplošných oken. Náklady na opravu fasády jsou odhadnuty na 20 milionů a dalších 15 milionů korun má stát repasování interiérů. Kromě toho bude potřeba vybudovat výtah a opravit hlediště divadla či podlahy.

Architekt Václav Hilský projektoval kulturní dům ve slohu moderního klasicismu. Velkolepě koncipovaný komplex se otevřel v roce 1959 a patřil k největším kulturním zařízením v tehdejším Československu. Opona se v divadle poprvé zvedla 12. září 1959. Od roku 2006 je budova kulturní památkou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články