Na nuselskou sokolovnu se vrátí nacisty zničená socha sokola

Vložil
ČTK
15.03.2023 07:15
Praha

Praha – Nacisty zničená socha sokola se po 82 letech dočkala obnovy. Z mědi vytepaný dravec, který je symbolem České obce sokolské, by se měl do dvou let vrátit na zrekonstruovanou střechu nuselské sokolov- ny. Ode dneška je do konce dubna k vidění na výstavě nazvané Znovuzrození sokola v Be- nediktinském opatství v pražských Emauzích.


Původní socha sokola byla stržena nacisty za okupace v roce 1941, protože byla symbolem zakázaného spolku. Nově ho na základě fotografií a zbylých fragmentů pařátů s činkou a části hlavy vytvořili za půl roku sochař Petr Holub a kovotepec Karel Holub.

Před prací se šli umělci podívat do zoologické zahrady na živého sokola a studovali zoologické knihy. "Chtěli jsme, aby vymodelovaný postoj byl co nejvěrnější živému sokolu. Museli jsem trochu upravit původní hlavu a její náklon, aby byla dobře z ulice vidět," uvedl Karel Holub.

Socha sokola je těžká 150 kilogramů a má skoro třímetrové rozpětí křídel. Její výroba vyjde téměř na půl milionu korun. Sokolu Nusle pomůže částku uhradit i sbírka na transparentní účet, na kterém se už sešlo přes 250.000 korun. Zpět by měl být sokol vynesen v roce 2025 v rámci oslav 100 let od otevření sokolovny, a to na opravenou střechu i podkroví. "Teď je střecha na některých místech v havarijním stavu," řekl tajemník jednoty František Barac.

Oprava střechy se odhaduje asi na deset milionů korun. Sokol Nusle si na rekonstrukci vytváří od roku 2017 finanční rezervu, ale převážnou část by měl hradit z dotací.
0 komentářů
přidat komentář