Na libeňském mostě proběhla zatěžovací zkouška

Vložil
ČTK
16.03.2020 07:40
Praha

Praha - Na pražský Libeňský most najely v sobotu při zatěžovacích zkouškách dvě tramvaje těžké 66 tun. Postupně k nim přidávali zátěžové vaky na chodníky. Následně na něj najelo osm nákladních vozů těžkých 41 tun. Celkem byla na mostě zátěž 547 tun. Cílem zkoušky je zjistit, v jakém statickém stavu se most nachází. ČTK to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková a ředitel odborné společnosti Inset Ludvík Hegrlík. Most bude kvůli zkouškám uzavřen také příští sobotu.


Zkouška se týká pěti středních obloukových polí mostu přes Vltavu. Měření se zaměřilo na druhé pole na straně od Holešovic a na pole číslo čtyři. Na most odborníci nejdříve připojili měřící přístroje. Poté začalo od 6:30 měření bez zátěže. Následně na něj najely tramvaje a na chodnících začala přibývat závaží.

"Potom tam budou postupně najíždět nákladní automobily, které jsou na to speciálně připraveny, mají nosnost 41 tun a bude jich celkem osm," řekl Hegrlík. Takto těžké vozy do Prahy běžně nesmí vjet, odborníci proto potřebovali zvláštní povolení. V poslední fázi se uskuteční takzvané dynamické zkoušky, které budou spočívat v pojíždění tramvají.

"Po dosažení maximálního zatížení 500 tun jsme zahájili přejezdy tramvají. Tato kombinace statického a dynamického zatížení pro testování mostů byla v České republice použita poprvé," řekl v průběhu odpoledne Hegrlík.

Zátěž, na kterou se testuje, podle Hegrlíka v běžném provozu na mostě nikdy nebude. Testovací zátěž byla na mostě osm hodin, po které budou odborníci měřit chování mostu. Nákladní vozy, tramvaje i vaky na chodnících musí být umístěny podle projektu, který počítá s přesností umístění v řádu centimetrů. "Společně s geodety máme přesně určena místa, kam nákladní automobily i tramvaje musí dojet," řekl Hegrlík.

Libeňský most je soumostí tvořené historickým mostem přes Vltavu a mostem přes zátopové území. Most z roku 1928 se nikdy neopravoval a je ve špatném stavu. V minulosti se na něm uskutečnila jedna zatěžovací zkouška, ale pouze na části přes zátopové území u Palmovky.

Praha má problémy se stavem mostů dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou a při nehodě se zranili čtyři lidé. Ve špatném stavu je několik mostů přes Vltavu, mezi nimi například Hlávkův, most Legií a Palackého most. Město prostřednictvím TSK zahájilo diagnostiku jejich stavu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články