Na Božím Daru se otevřela nová rozhledna Boží vyhlídka

Vložil
ČTK
28.06.2019 15:10
mjölk architekti

Boží Dar - Město Boží Dar dnes u příležitosti konce školního roku otevřelo novou rozhlednu nazvanou Boží vyhlídka. Nová stavba stojí ve výšce 1099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina je ve výšce pět metrů nad zemí a pro turisty bude za příznivého počasí volně přístupná 24 hodin denně. V tiskové zprávě to dnes uvedl starosta Božího Daru Jan Horník (STAN).


"Nosnou myšlenkou architektonického návrhu je stavba připomínající velkou krabičku na zápalky postavenou na výšku. Stříbrně lesknoucí se povrch vyhlídky má evokovat těžbu stříbra v tomto regionu a současně je jeho posláním příjem světelných paprsků z vesmíru a jejich následný odraz se stopou naší civilizace zpět," popsal Horník. Ve vyhlídkové vížce je instalován zvon, na který návštěvníci mohou zazvonit.

Mimo pohledu na Boží Dar lze při dobrém počasí vidět Jáchymovské údolí, Ostrov a Karlovy Vary. Východním směrem je vidět část televizního vysílače na Klínovci, německý kopec Malý Fichtelberg a prostor bývalé celnice do Německa, kterou prochází nejvýše položená silnice první třídy v Česku, v 1080 metrech nad mořem. "Západním směrem je nádherný pohled na Božídarský Špičák jako výrazný vrchol, který svou nadmořskou výškou 1115 metrů je druhou nejvyšší horou v české části Krušných hor a současně nejvyšším čedičovým vrchem tohoto druhu v Krušných horách i ve střední Evropě," doplnil starosta.

Vybudování Boží vyhlídky stálo 1,7 milionu korun, zaplatilo jej město Boží Dar s pomocí přeshraniční dotace. Vyhlídku vyprojektovalo Studio Mjölk architekti z Liberce a stavbu zrealizovala společnost TAXUS z Rychnova u Jablonce nad Nisou.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Krabička se zvonkem
Vích
29.06.19 11:03
pane Víchu
kolega
01.07.19 02:17
Děkuji za reakci,
Vích
02.07.19 09:19
zobrazit všechny komentáře

Související články