Na aktualizaci jihomoravských zásad územního rozvoje míří další žaloba

Vložil
ČTK
03.11.2021 07:35
Brno - Občané a spolky podali další žalobu proti Aktualizaci Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. V tiskové zprávě to dnes uvedl předseda spolku Spokojené Díly Květoslav Pazourek. Dokumentu vytýkají nevhodné trasování komunikace 43 s jižním obchvatem Kuřimi v těsné blízkosti obytné zástavby. Soud v říjnu odmítl dvě předešlé žaloby, které měly k aktualizaci obdobné výtky. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ČTK dnes řekl, že kraj už u soudu obstál a z dalších soudů nemá obavy.


Trasa silnice 43 od dálnice D1 na sever povede přes městské části Bystrc a Kníničky a rekreační oblastí přes hráz Brněnské přehrady a dále na sever jižním obchvatem Kuřimi k Černé Hoře. "Vybraná trasa jednoznačně na rozdíl od optimalizované varianty poškozuje tisíce obyvatel z hlediska životního prostředí. Poškození obyvatelstva lze podstatnou měrou zabránit plnohodnotnými obchvaty obcí," uvedl Pazourek.

Žaloba podle něj nesměřuje proti stavbě nových komunikací, ale naopak. "Požaduje, aby základní republikové a krajské komunikace byly trasovány tak, aby dobře sloužily a přitom byl brán ohled na obytné oblasti," uvedl Pazourek. Spolky i občané a některé obce podle něj požadují stavby obchvatů obcí i vedení silnice takzvanou Boskovickou brázdou se severním obchvatem Kuřimi za průmyslovou zónou, nikoliv jižní obchvat v blízkosti obytné zástavby. Pazourek dodal, že krajem vybraná trasa je dražší i bez započítání potřebných ochranných opatření v podobě tunelů poblíž obydlených oblastí.

Hejtman Grolich uvedl, že nemá konkrétní informace o tom, na čem je žaloba postavená. "Chápu, že se žalovatelé snaží využít všech možných cest. Ale je jasné, že jsme obstáli. A dalších soudů se nebojím," dodal Grolich.
0 komentářů
přidat komentář

Související články