Muzeum romské kultury chystá centrum Romů a Sintů v Praze

Vložil
ČTK
19.03.2020 16:25
Brno

Brno - Muzeum romské kultury v Brně připravuje vznik nového specializovaného pracoviště, kterým bude Centrum Romů a Sintů v Praze. Bude ve zrekonstruované vile v pražských Dejvicích, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí muzea Lucie Horáková. Náklady skoro 45 milionů korun pokryjí tzv. norské fondy. Práce by měly začít letos na podzim a potrvají dva roky. Otevření centra je v plánu v březnu 2023.


Centrum se zaměří na dobu holokaustu Romů a Sintů, jejich hmotnou a duchovní kulturu minulou i současnou. "Cílem je vytvoření místa pro konání výstav, koncertů, besed, přednášek, edukačních programů pro školní děti a mládež, ale také prostoru pro společné setkávání," uvedla Horáková. Podle ní si centrum klade za cíl otevřít debatu o vzájemném soužití a pomoci zlepšení postavení Romů ve společnosti.

Muzeum romské kultury je od loňska správcem prvorepublikové vily v Dejvicích. "Výstavní rodinný dům navrhli pro textilního podnikatele židovského původu Leo Františka Perutze architekti Arnošt Mühlstein a Victor Fürth. Vila na Velvarské ulici 1 byla postavena v roce 1937 v romantizujícím pojetí s prvky funkcionalismu," popsala Horáková. Vila podle ní nebyla v posledních letech trvale obývaná, ale často sloužila jako filmové kulisy, objevila se například ve filmu Ženy v pokušení.

Budova je i přes své stáří v dobrém technickém stavu, uvedla Horáková. "Vzhled vily zůstane téměř nezměněný. Zásadním novým prvkem bude přístavba multifunkčního sálu se zasedací místností a kavárnou. V půdním prostoru vznikne galerijní prostor. Významným zásahem bude výtah, který zajistí bezbariérový přístup do objektu," řekla Horáková.

Dotace na vybudování centra mají být z tzv. norských fondů. Tak jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejich prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
0 komentářů
přidat komentář

Související články