Multi Development chce Karolinu zastavět do roku 2016

Zdroj
Martina Kubíčková
Vložil
ČTK
28.06.2006 16:05
Olomouc

Společnost Multi Development, která dnes vyhrála developerskou soutěž na zástavbu území po bývalé koksovně Karolina v centru Ostravy, chce svůj projekt rozdělený do pěti etap dokončit v roce 2016. Do lukrativního území v centru Ostravy plánuje investovat 12 až 15 miliard korun, řekl dnes novinářům ředitel společnosti pro Českou republiku Luboš Kočí. Společnost nyní začne vyjednávat s městem o smlouvě a odkoupení pozemků.

Společnost Multi Development ještě před ukončením soutěže odkoupila jedinou historickou budovu na území Karoliny - Dvojhalí. Počítá s tím, že právě centrální náměstí před tímto objektem bude dominantou zástavby, chybět však nebude ani výšková budova. Právě nákup Dvojhalí mohl být podle Kočího jedním z pozitivních vlivů při rozhodování o vítězi. "Náš návrh je opravdu přirozené rozšíření centra," míní Kočí. Dodal, že společnost kladla velký důraz na vytvoření městských prostor, tedy na ulice a náměstí. Bydlení, kanceláře i obchod zabírají po třetině prostoru. Projekt počítá s velkou pěší zónou a podzemní dopravou. Více lze najít na webových stránkách www.karolina.cz.
K univerzitnímu kampusu, který by ráda na Karolině postavila Ostravská univerzita, se Kočí zatím jednoznačně nevyjádřil. "Je to velice zajímavá myšlenka...my určitě budeme jednat se všemi," uvedl Kočí, který se domnívá, že začlenění kampusu by se možná mohlo řešit v rámci širšího území a ne pouze samotné Karoliny.
Pozemky na Karolině se nyní budou muset vyměřit. Město je chce nabízet za zhruba 1300 korun za metr čtvereční, přesto si však bude muset nechat vypracovat znalecký posudek. "Věřím, že se dohodneme rozumně," podotkl Kočí.
Mezi pěti developery nakonec projekt společnosti Multi Development zvítězil těsnou nadpoloviční většinou hlasů. Ostravská zastupitelstvo má 55 členů a z dnešních 51 toto řešení napříč stranami podpořilo 28 z nich. Primátor Aleš Zedník (ČSSD) už od počátku tvrdil, že by si nepřál těsný výsledek. "Je to pro mě nechci říct zklamání, ale je to ta dolní hranice," řekl Zedník. Dodal, že však neočekával, že by se vítěznou společnost podařilo vybrat už v prvním kole volby. "To myslím muselo vyrazit dech všem těm, kteří věděli, jakým způsobem se lidé rozhodují. Byl jsem přesvědčen, že se rozhodne v druhém kole," doplnil Zedník.
Opoziční zastupitel a kandidát ODS na primátora Lukáš Ženatý novinářům řekl, že se občanští demokraté nechovali při dnešním hlasování jako klasická opozice, protože právě ODS prosazovala, aby se Karolina zastavěla jako celek a usilovala o nějakou soutěž o toto území. Původně město totiž zvažovalo, že by v části území vyrostlo obchodní centrum, které měla v plánu postavit společnost ECE Projektmanagement Praha. "Chtěli jsme, aby ODS měla významnou roli v hlasování o vítězi, a to myslím, že se podařilo, protože víc než polovina klubu hlasovala nakonec pro vítěze," doplnil Ženatý.
Firma Multi Development dosud investovala v 18 zemích světa. V Česku má za sebou například stavby obchodně zábavných center Olympia v Plzni a v Olomouci nebo Centra Chodov v Praze. Nové komerční a zábavní centrum buduje společnost rovněž v Ústí nad Labem. Firma se zabývá výstavbou městských, obchodních a administrativních center v celé Evropě. Současným projektem se značkou Multi je například Victoria Square v severoirském Belfastu nebo množství projektů v Turecku.
Za vítěznou společností skončily firmy Orco Property Group a TriGránit Czech Republic, společnosti ECE Projektmanagement Praha a Passerinvest Group, společnost ING Real Estate Development a Sekyra Group. Firmy, které v soutěži neuspěly a s jejími výsledky nesouhlasí, mají nyní jedinou možnost, a to podat na ministerstvo vnitra návrh na přezkum rozhodnutí zastupitelstva.
Developerskou soutěž provázela značná kritika. Karolina je totiž dlouhodobě předmětem sporu mezi městem a skupinou polských architektů, kteří před lety vyhráli mezinárodní architektonickou soutěž. Město se však nakonec rozhodlo, že se nebude řídit jejich návrhem, ale vyhlásí developerskou soutěž. Tu však Česká komora architektů označila za neregulérní architektonickou soutěž.

Informace o soutěži >
0 komentářů
přidat komentář

Související články