Most a Chomutov požádají o dotaci na zbourání prázdných domů

Vložil
ČTK
28.12.2017 10:40
Most - Most a Chomutov požádají o státní dotaci na zbourání prázdných domů. Mostecká radnice chce nechat srovnat se zemí blok 31, který před dvěma lety odkoupila, chomutovská neobývaný objekt v Riegrově ulici, který dřív sloužil jako ubytovna a kancelářské prostory. Obě města už dříve využila dotaci na likvidaci chátrajících budov ve vyloučených oblastech.


Objekt 31 v ulici J. V. Sládka mezi sportovní halou a gymnáziem je v havarijním stavu, byla z něj odmontována všechna zařízení. Opuštěný dům je v sousedství sociálně vyloučené lokality Stovky. Město blok 31 spolu s dalšími dvěma v roce 1993 prodalo a roce 2015 vykoupilo zpět za 12 milionů korun.

Náklady na demolici magistrát odhaduje na 6,45 milionu korun. Cenu by mohla snížit veřejná soutěž. Dotace od ministerstva pro místní rozvoj může pokrýt až 80 procent celkových výdajů. Náměstek primátora Marek Hrvol (Severočeši) uvedl, že blok 31 nezapadal do urbanistické koncepce prostoru, proto ho město zlikviduje, naopak z bloku 34 a 35 vzniknou bytové jednotky.

Plocha po demolici domu bude zatravněna, podle podmínek dotaci město nesmí pozemek po dobu deseti let od ukončení akce prodat. Původně chtěla radnice na ploše vytvořit parkoviště pro obyvatele této lokality. Ukázalo se ale, že v místě je dostatek parkovacích stání. Blok 34 už vlastní Mostecká bytová, plánuje ho opravit, blok 35 bude Mostecká bytová, vlastněná městem, od radnice odkupovat a taktéž ho zrekonstruuje.

Chomutov chce státní dotaci využít na zbourání objektu v Riegrově ulici. Dům je neobývaný řadu let, podle mluvčího radnice Tomáše Brandy v něm dříve byla ubytovna pro matky s dětmi a kancelářské prostory. Pokud město peníze od státu získá, mohlo by se bourat v druhé polovině příštího roku. Dům nahradí zeleň. "Jedná se o vstupní prostor do území, které by mělo být revitalizováno na nábřeží F. J. Gerstnera," řekl ČTK Branda.

Chomutov už využil dotaci na zbourání bývalého hotelu u Kamencového jezera, Most zase na demolici dvou paneláků na sídlišti Chanov.

Nevyužít dotaci se rozhodlo Ústí nad Labem, které letos koupilo zdevastované objekty v ulici Na Nivách. Překážkou pro podání žádosti bylo podle vedení radnice to, že by pozemky po domech musely zůstat dalších deset let zelenou plochou. Náklady na zbourání všech staveb v ulici se odhadují na 100 milionů korun.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
absurdistan
ja
11.01.18 12:10
zobrazit všechny komentáře

Související články