Moravská Třebová začne opravovat kostel, který získala od církve

Vložil
ČTK
19.02.2024 19:20
Moravská Třebová


Moravská Třebová - Moravská Třebová na Svitavsku letos začne s obnovou renesančního kostela Povýšení sv. Kříže. Památku v lednu získala od církve do svého vlastnictví. Radnice začne s opravou střechy. ČTK to řekl starosta Pavel Charvát (ODS). Kostel patří k nejcennějším historickým památkám svého druhu na Moravě.


Církev kostel nevyužívala a neměla kapacitu se o něj starat. Město proto jednalo o převodu. Kostel pochází z počátku 17. století, je tam unikátní soubor renesančních náhrobníků a dřevěných polychromovaných lavic z roku 1630. Je to poslední část uceleného souboru památek areálu Křížového vrchu, která doposud nebyla zpřístupněna veřejnosti.

Podle Charváta radnice může začít s opravou, když jí kostel patří. "Momentálně hledáme firmu, která letos pospravuje šindelovou střechu. Máme i vybranou firmu, která provede plynování proti červotoči, protože je to tam napadené. Máme povšechnou domluvu s restaurátorskou školou v Litomyšli, že nám tam provede stavebně-historické průzkumy a bude s námi spolupracovat na postupné obnově," řekl Charvát.

Dřevokazný hmyz ničí cenný mobiliář, jsou tam dřevěné ochozy, oltáře a kůr. V dubnu odborná firma provede kompletní ošetření. Průzkum budovy by měl být hotový letos. "Zároveň tam studentům nabídneme dílčí semináře zaměřené na historický vývoj nebo na restaurování," řekl místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).

Obnova kostela potrvá delší dobu, stavebně-historický průzkum je základem pro další investice. Na letošek má město vyčleněno 700.000 korun, rozpočet bude schvalovat na konci března. "Je to běh na dlouhou trať, skládá se to z menších detailů, ale pořád se něco děje. Průzkum je podklad, abychom mohli začít shánět nejrůznější dotace na restaurování jednotlivých částí. A je to takový návod, co tam je a co s tím dál dělat," řekl Charvát.

Kostel je staticky v pořádku. Římskokatolická farnost do něj za posledních 20 let investovala z dotací deset milionů korun. "My budeme určitě v letošním roce usilovat o zahrnutí do programu záchrany architektonického dědictví, kde lze dostávat dlouhodobou finanční podporu," řekl Dokoupil.

Kostel stojí na Křížovém vrchu. V roce 1499 tam byl z nařízení Ladislava z Boskovic přenesen hřbitov. Renesanční hřbitovní kostel vznikal v letech 1603 až 1605 na místě starší gotické stavby z roku 1505, stavitelem byl Andreas Balzer ze slezské Nisy. Cenná je v něm například barokní výmalba interiéru od Judy Tadeáše Suppera. Na vnější straně kostela jsou umístěny renesanční kamenné náhrobky významných měšťanů a osobností Moravské Třebové. Další cenné náhrobky jsou na hřbitově a v lapidáriu zřízeném z bývalé márnice. Ke hřbitovu vedly z města takzvané Schody mrtvých s renesančním portálem z roku 1575.

"Ve letošním roce budeme kostel nabízet k prohlídkám po předchozí domluvě přes informační centrum. Od příštího roku bychom ho mohli otevřít stabilně. Ve smluvních podmínkách máme, že nadále budeme poskytovat kostel k liturgickým účelům," řekl Dokoupil.
0 komentářů
přidat komentář