Mladí architekti se pokusí sladit moderní stavby s historickými

Vložil
ČTK
21.02.2012 17:20
Praha

Praha - Oživit plochu zimního stadionu na pražské Štvanici nebo architektonicky vyřešit okolí brněnského Hlavního nádraží, které je chráněnou památkovou rezervací, se pokusí mladí architekti z Česka i zahraničí v soutěži Young Architect Award. Tématem letošní soutěžní přehlídky je hledání ideální podoby veřejného prostoru v historickém kontextu. Mezinárodní soutěž začala dnes v Praze vernisáží úspěšných loňských prací.

    Čtvrtý ročník soutěže pro mladé architekty do 33 let se snaží spojit ambiciózní architekty a konzervativní památkáře. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem byly vybrány konkrétní lokality v Praze, Brně, Ostravě a Liberci. Jde o místa aktuálně problematická nebo o lokality, které obyvatelé daných měst vnímají citlivě.
    V Ostravě budou architekti řešit například lokalitu bývalých jatek, kde je dnes nezastavěná plocha sloužící zčásti jako parkoviště. V Liberci se zaměří na historické jádro - Sokolovské náměstí, které by si zasloužilo celkovou rehabilitaci.
    "Nedílnou součástí kulturního, architektonického i technického bohatství země je i industriální dědictví, proto se mladí architekti nemusí zaměřovat pouze na dotváření historických jader měst," uvedl Petr Lešek, který je členem poroty. Pravidla dovolují přihlásit i návrhy revitalizací či konverzí průmyslových objektů.
    Uzávěrka přihlášek bude 4. července, výsledky vyhlásí odborná porota 19. září na stavebním veletrhu FOR ARCH v Praze.
    Vloni se mladí architekti zaměřili na problematiku současné urbanizace. V projektech se snažili propojit veřejný prostor, městskou zástavbu, přírodní prvky a nové budovy. Ze 128 projektů od architektů ze 14 zemí světa se na prvních místech čtyř kategorií umístili tři absolventi českých univerzit a jedna slovinská architektka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články